Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 2003 > 2003-11-26

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 26. listopadu 2003 č. 1193 + P

o obeslání 28. Mezinárodní konference Červeného kříže a Červeného půlměsíce

Vazba na záznam z jednání vlády:

V l á d a

I. s o u h l a s í

1. s obesláním 28. Mezinárodní konference Červeného kříže a Červeného půlměsíce, která se uskuteční ve dnech 2. až 6. prosince 2003 v Ženevě (dále jen “Konference”),

2. se Zásadami postupu delegace České republiky (dále jen “delegace”) na Konferenci, obsaženými v příloze tohoto usnesení;

II. j m e n u j e delegaci na Konferenci ve složení:

vedoucí delegace:
JUDr. Pavel V o š a l í k , náměstek ministra zahraničních věcí,

alternát:
JUDr. Alexander S l a b ý , mimořádný a zplnomocněný velvyslanec České republiky při Organizaci spojených národů a dalších mezinárodních organizacích v Ženevě,

členové delegace:
MUDr. Zdenko V l k , CSc., prezident Českého červeného kříže,


Viktorie Š p i d l o v á , čestná prezidentka Českého červeného kříže,

Ing. Jaromír P o s p í c h a l , zástupce Ministerstva zdravotnictví,


JUDr. Vladimír K r š k a , zástupce Ministerstva obrany;

III. u k l á d á

1. vedoucímu delegace na Konferenci zajistit, aby delegace na Konferenci postupovala podle zásad uvedených v bodě I/2 tohoto usnesení,



2. místopředsedovi vlády a ministru zahraničních věcí informovat vládu o průběhu a výsledcích Konference;

IV. b e r e n a v ě d o m í , že náklady spojené s vysláním delegace na Konferenci budou hrazeny z rozpočtových prostředků vysílajících resortů, resp. z prostředků Českého červeného kříže.



Provede:

místopředseda vlády a
ministr zahraničních věcí




Předseda vlády

PhDr. Vladimír Š p i d l a , v. r.





P ř í l o h a

k usnesení vlády
ze dne 26. listopadu 2003 č. 1193

Z á s a d y
postupu delegace České republiky na 28. Mezinárodní konferenci
Červeného kříže a Červeného půlměsíce


1. Deklarace

Návrh, který bude během konference dále projednáván, obsahuje preambulární a deklaratorní části. V preambuli se návrh odvolává, mimo jiné, na stále rozšířený nedostatek respektu k lidským právům a lidské důstojnosti, na trvající porušování mezinárodního humanitárního práva ze strany států i ozbrojených skupin, na vážné poškozování kulturního dědictví během ozbrojených konfliktů, na zranitelnost civilního obyvatelstva žijícího na okupovaných územích, na chudobu, nesnášenlivost či na diskriminaci cílových skupin společnosti.

Deklaratorní část návrhu vyzývá všechny strany ozbrojených konfliktů k respektování hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce a jeho zásad, dále k respektování důstojnosti jednotlivce a jeho práv, k posilování a plnění závazků mezinárodního humanitárního práva, k ochraně obětí ozbrojených konfliktů, k boji proti diskriminaci a násilí a k budování partnerství mezi státy a občanskou společ- ností.

Delegace na Konferenci deklaraci v navrhovaném duchu v koordinaci s členskými státy Evropské unie podpoří.


2. Program humanitárních aktivit

Hlavním cílem návrhu je posílit ochranu zejména civilního obyvatelstva během ozbrojených konfliktů a snížit dopad pohrom a nemocí vznikajících v jejich důsledku. Snaží se především o konfrontaci vlivu používání určitých zbraní na počet obětí ozbrojených konfliktů, zabývá se pátráním po osobách zmizelých během těchto konfliktů a pomocí jejich rodinám, dále zlepšováním mechanismů připravenosti a rychlé reakce ve výše uvedených případech a snižováním rizika dopadů infekčních nemocí na ohrožené sociální skupiny.

Veškeré dílčí a tím i hlavní cíle provází současně návrh způsobů jejich dosažení. Tyto způsoby lze obecně rozdělit na úkoly týkající se přístupu k existujícím nor-
mám mezinárodního práva a jejich provádění, rozvoj a zlepšování národních právních



řádů, rozvoje mezinárodní spolupráce ve všech formách (mezivládní, spolupráce s nevládním sektorem, se specializovanými agenciemi apod.), dále úkoly výzkumné, vědecké a vzdělávací a konečně praktické (vyvíjení vládních a podpora nevládních aktivit směřujících k dosažení cílů uvedeného programu).

Delegace na Konferenci Program humanitárních aktivit v navrhovaném duchu v koordinaci s členskými státy Evropské unie podpoří.


3. Slavnostní závazky České republiky

Nedílnou součástí programu mezinárodních konferencí Červeného kříže a Červeného půlměsíce se stalo přijímání a notifikace slavnostních závazků (pledges) členů konference.

Při formulaci letošních závazků bylo navázáno na závazky, resp. plnění závazků z poslední konference v roce 1999 tak, jak jsou uvedeny v části II materiálu č. j. 1522/03.

Delegace na Konferenci učiní na letošní konferenci slavnostní závazek následujícího znění:

- prohlubovat dále spolupráci s Českým Červeným křížem, jakož i dalšími národními neziskovými subjekty aktivními v humanitární oblasti a při prosazování principů mezinárodního humanitárního práva,

- zdokonalovat vnitrostátní mechanismy implementace závazků plynoucích z mezinárodního humanitárního práva do vnitrostátního právního řádu,

- věnovat 3 mil. Kč na činnost Mezinárodního výboru Červeného kříže a Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce v oblasti boje proti protipěchotním minám,

- Český červený kříž bude soustavně rozvíjet svoji připravenost poskytnout vládě České republiky pomoc při nastalých mimořádných situací a odstraňování jejich následků.


4. Společné slavnostní závazky

Slavnostní závazky mohou přijímat jednotlivé státy, ale i skupiny států. České republice bude nabídnuto připojení se k dobrovolným závazkům Evropské unie, jež jsou předmětem koordinace členských států Evropské unie a přistupujících států.




V tomto směru panuje doposud shoda na vzdělávání příslušníků mírových sborů v humanitárním právu a jeho popularizace mezi širokou veřejností. Znění závazku není v současné době k dispozici, lze však předpokládat jeho kompatibilitu s orientací a záměry české zahraniční politiky v oblasti humanitárního práva.

Za těchto předpokladů rozhodne delegace na Konferenci po konzultaci s Ministerstvem zahraničních věcí o případné podpoře tohoto slavnostního závazku na místě.


5. Doplňovací volby do Stálé komise Červeného kříže a Červeného půlměsíce

Účast delegace na Konferenci ve volbách není podmíněna vystavením plných mocí. Ministerstvo zahraničních věcí eviduje k dnešnímu dni celkem devět kandidatur pro volby na pět uvolňovaných míst, přičemž pouze šest následujících požádalo Českou republiku o podporu:

- pan Shimelis Adugna, prezident Etiopské společnosti Červeného kříže,

- pan Mohammed Al-Hadid, prezident Jordánské společnosti Červeného kříže,

- paní Janet Davidson, bývalá prezidentka a současná viceprezidentka Kanadské společnosti Červeného kříže,

- paní Zoy Katevas de Sclabos, prezidentka Chilské společnosti Červeného kříže,
- pan Freddy Karup Pedersen, prezident Dánské společnosti Červeného kříže,

- pan Alberto Verajan Laverde, prezident Kolumbijské společnosti Červeného kříže.

O členství se dále ucházejí kandidáti Maďarské republiky, Francouzské republiky a Burkiny Faso.

Při posuzování uvedených kandidatur bylo přihlédnuto k principu poměrného regionálního zastoupení a k možnosti reciproční podpory kandidaturám České repub-liky.

Česká republika podpoří kandidáty Kanady, Etiopské federativní demokra- tické republiky, Jordánského hášimovského království a Chilské republiky.