Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 1997 > 1997-12-17

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 17. prosince 1997 č. 803 + P

k návrhu Senátu Parlamentu České republiky na vydání zákona,
kterým se doplňuje zákon České národní rady č. 133/1985 Sb.,
o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů
(sněmovní tisk č. 328)


Vazba na záznam z jednání vlády:

V l á d a

I. p ř i j í m á k návrhu zákona, kterým se doplňuje zákon České národní rady č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů (sněmovní tisk č. 328), stanovisko uvedené v příloze tohoto usnesení;

II. p o v ě ř u j e předsedu vlády, aby o stanovisku vlády uvedeném v bodě I tohoto usnesení informoval předsedu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.


Provede:

předseda vlády


Předseda vlády
prof. Ing. Václav K l a u s , CSc., v. r.



V L Á D A Č E S K É R E P U B L I K Y

P ř í l o h a

k usnesení vlády
ze dne 17. prosince 1997 č. 803

S t a n o v i s k o

vlády k návrhu zákona, kterým se doplňuje zákon České národní rady
č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů
(sněmovní tisk č. 328)


Vláda na jednání své schůze dne 17. prosince 1997 projednala a posoudila návrh zákona, kterým se doplňuje zákon České národní rady č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů (sněmovní tisk č. 328), a vyjádřila s tímto návrhem n e s o u h l a s .

Se záměrem předloženého návrhu zákona zakotvit do zákona České národní rady č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů (dále jen “zákon o požární ochraně”), institut "odchodného" a "náhrady za ztrátu na platu" vláda nesouhlasí z dále uvedených důvodů.

Zmocňovací ustanovení dané v § 5 zákona č. 65/1965 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen “zákoník práce”), které stanoví, že pracovněprávní vztahy příslušníků Sboru požární ochrany se řídí zákoníkem práce, pokud zákon nestanoví jinak, je realizováno zákonem o požární ochraně, který obsahuje řadu odchylek od zákoníku práce. Zákon o požární ochraně však nerespektuje skutečnost, že v pracovněprávních vztazích došlo v posledních sedmi letech k řadě změn, které směřovaly k odstranění direktivních veřejnoprávních prvků a posílení prvků liberálních. Zákon o požární ochraně na tyto změny nereagoval a představuje dnes značně zastaralou právní normu.

Pokud jsou příslušníci Hasičského záchranného sboru v pracovním poměru, není důvodná ani odchylná právní úprava pokud jde o kárná opatření, ani navrhované následné kompenzace. Předložený návrh zákona představuje zcela nesystémové řešení zvýšení nároků jedné skupiny zaměstnanců a to jak zavedením institutu "odchodného", tak i zavedením institutu "náhrady za ztrátu na platu". Dosavadní pracovněprávní úprava zná pouze jednotné odstupné , které je zaměstnancům poskytováno v souvislosti se skončením pracovního poměru z důvodů organizačních změn na straně zaměstnavatele, nikoliv v souvislosti se změnou zdravotního stavu zaměstnance. Zákoník práce rovněž nezná náhradu za ztrátu na platu u zaměstnanců v předdůchodovém věku. Navrhovaná právní úprava by nepochybně vyvolala tlaky i ostatních skupin zaměstnanců.

Pokud má být problematika příslušníků Hasičského záchranného sboru řešena, mělo by se tak stát komplexně samostatným zákonem, který by upravil právní vztahy příslušníků, kteří se přímo podílejí na záchranných pracech, jako vztahy služební.