Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 1991 > 1991-03-13

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 13. března 1991 č. 72 + P

k návrhu Statutu Rady pro národnosti vlády České republiky

Vazba na záznam z jednání vlády:

V l á d a

I. s c h v a l u j e Statut Rady pro národnosti vlády České republiky uvedený v příloze tohoto usnesení;

II. r u š í usnesení vlády ČSR č. 260/1986, č. 20/1970 a bod 3 záznamu z jednání vlády ČSR ze dne 12. 7. 1989.

Provede:

předseda vlády

Předseda vlády

JUDr. Petr Pithart v.r.


Příloha k usnesení vlády ČR ze dne 13. března 1991 č. 72

S T A T U T

Rady pro národnosti vlády České republiky

Článek I

Postavení Rady pro národnosti vlády ČR

Rada pro národnosti vlády České republiky (dále jen "Rada") je poradním, koordinačním a kontrolním orgánem vlády České republiky pro otázky národnostní politiky na území České republiky.

Ve své činnosti vychází z Listiny základních práv a svobod občanů a kapitoly IV. Dokumentu kodaňského zasedání Konfederace o lidské dimenzi KBSE, jehož je Česká a Slovenská Federativní Republika signatářem.

Činností Rady zůstává nedotknuta činnost, pravomoce a odpovědnost ústředních orgánů státní správy České republiky a příslušných územních orgánů státní správy České republiky a příslušných územních správních úřadů (okresních a městských úřadů atp.).

Článek II

Hlavní úkoly Rady

Rada

- se podílí na přípravě opatření vlády ke komplexnímu

naplňování práv národnostních menšin, zabezpečování plně rovnoprávných podmínek života občanů různých národností žijících na území České republiky,

- připravuje, projednává a předkládá vládě souborné zprávy o národnostních vztazích, základních problémech a potřebách praktického naplňování národnostních práv v působnosti vlády České republiky a navrhuje způsoby jejich řešení,

- vyjadřuje se k návrhům zákonů a opatření, týkajících se národnostní problematiky před jejich předložením vládě,

- projednává a předkládá vládě, ústředním orgánům státní správy a územním správním úřadům návrhy a doporučení na řešení důležitých otázek a potřeb hospodářského, společenského a kulturního života národností,

- zadává vypracování vědeckých rozborů, studii a expertiz k národnostní problematice,

- spolupracuje s Vládním výborem pro zahraniční vztahy při zabezpečování vztahů k našim krajanům, občanům jiných států hlásícím se k české národnosti,

- koordinuje působnost ministerstev a zainteresovaných orgánů státní správy při praktickém zabezpečování národnostní politiky.

Článek III

Složení Rady

1. Radu pro národnosti tvoří:

- předseda (předseda vlády nebo pověřený místopředseda vlády)

- místopředseda (místopředseda vlády nebo jiný vládní činitel)

- členové (představitelé zainteresovaných resortů, hlavních společenských organizací či sdružení národnostních menšin, představitelé rómského etnika, další osobnosti veřejného života, vědci, pedagogové atp.)

- sekretář rady

2. Předsedu Rady jmenuje vláda republiky, místopředsedu, sekretáře a členy Rady jmenuje a odvolává předseda Rady.

3. Členové Rady jsou ve své funkci nezastupitelní. V závažných případech může člen Rady vyslat na jednání se souhlasem předsedy svého zástupce. Zástupce má na jednání Rady poradní hlas.

4. Rada může na své jednání přizvávat ministry a vedoucí ostatních ústředních orgánů státní správy, jakož i představitele ústředních orgánů státní správy, přednosty okresních úřadů, dalších územních správních úřadů a jiné veřejné činitele.

Článek IV

Sekretariát Rady

1. Činnost Rady zabezpečuje sekretariát Rady. Zajišťuje potřebné organizační a jiné odborné práce, přípravu jednání Rady, činnost pracovních komisí, aktivů, vypracovávání expertiz, koordinuje přípravu písemných podkladů resortů s dalšími dotčenými orgány.

2. Kontroluje plnění závěrů Rady v jednotlivých oblastech působnosti a v činnosti územních správních úřadů.

3. Sekretariát Rady spolupracuje zejména s ministerstvy a ostatními ústředními orgány státní správy, okresními a místními úřady, městskými a obecními zastupitelstvy, se společenskými a kulturními organizacemi národnostních menšin a vědeckými pracovišti při naplňování přijatých principů národnostní politiky České republiky.

4. Spolupracuje se sekretariátem Výboru pro národnosti vlády České a Slovenské Federativní Republiky, sekretariátem Rady pro národnosti vlády Slovenské republiky a příslušnými útvarem pro národnostní problematiku Kanceláře prezidenta republiky. Spolupracuje s výborem pro územní správu a národnosti České národní rady.

Článek V

Způsob práce Rady

1. Rada se ve své práci řídí tímto Statutem, plánem práce vlády a vlastním plánem činnosti.

2. Schůze Rady svolává a vede předseda Rady, příp. z jeho pověření místopředseda Rady.

3. Rada jedná a přijímá závěry zpravidla na základě písemných podkladů připravovaných příslušnými resorty a dalšími organizacemi a institucemi, členy Rady a sekretariátem Rady.

4. Radu zastupuje a jejím jménem jedná předseda Rady nebo jím pověřený člen či sekretář Rady. Mimo jednání Rady vyřizuje neodkladné otázky sekretariát Rady.

5. Podle potřeby si Rada vytváří pracovní komise, aktivy a pracovní týmy k řešení dílčích problémů národnostní politiky.

6. Rada je způsobilá k jednání, je-li přítomna nadpoloviční většina jejích členů. K přijetí závěrů z jednání je třeba souhlasu nadpoloviční většiny přítomných členů Rady. V případě rozdílných názorů a doporučení jsou v závěrech uvedena i odlišná stanoviska a názory jednotlivých členů Rady na jejich vyžádání.

7. Stanoviska a doporučení Rady předkládá vládě předseda Rady.

Článek VI

Statut Rady nabývá účinnosti dnem schválení vládou České republiky.