Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 1992 > 1992-11-25

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 25. listopadu 1992 č. 654 + P

k návrhu zákona České národní rady, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 418/1990 Sb., o hlavním městě Praze, ve znění zákona České národní rady č. 439/1991 Sb. (tisk ČNR č. 86)

Vazba na záznam z jednání vlády:

V l á d a

I. p ř i j í m á k návrhu zákona České národní rady, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 418/1990 Sb., o hlavním městě Praze, ve znění zákona České národní rady č. 439/1991 Sb. stanovisko uvedené v příloze tohoto usnesení;

II. p o v ě ř u j e předsedu vlády, aby o tomto stanovisku informoval předsedu České národní rady.

Provede:

předseda vlády

Místopředseda vlády

JUDr. Jan K a l v o d a v. r.


Příloha k usnesení vlády ČR ze dne 25. listopadu 1992 č. 654

S t a n o v i s k o

vlády České republiky k návrhu zákona České národní rady, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 418/1990 Sb., o hlavním městě Praze, ve znění zákona ČNR č. 439/1991 Sb.

/tisk ČNR č. 86/

Vláda České republiky na svém zasdání dne 25. listopadu 1992 projednala poslanecký návrh zákona České národní rady, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 418/1990 Sb., o hlavním městě Praze, ve znění zákona ČNR č. 439/1991 Sb. S návrhem zákona ČNR vyslovila vláda souhlas za předpokladu, že při jeho dalším zpracování bude přihlédnuto k následujícím připomínkám:

Obecně:

1. Předložený návrh se doporučuje doplnit tak, aby novelizován byl i dosavadní § 5 zákona ČNR č. 418/1990 Sb. a to konkrétně jeho věta první, v níž se vedle sebe nepřesně a nadbytečně používá pojmů "organizace" a "právnická osoba". Toto doporučení lze provést tak, že v Čl. I návrhu bude za dosavadní bod 3 vloženo nové ustanovení tohoto znění:

"4. V § 5 první věta zní:

"Městská část, její orgány, právnické osoby a zařízení a s jejím souhlasem i jiné orgány a právnické osoby, jakož i fyzické osoby mohou užívat znak a prapor městské části.".

2. Podle § 38 odst. 3 zákona ČNR č. 367/1990 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění zákona ČNR č. 302/1992 Sb., je přednosta okresního úřadu oprávněn podat návrh, aby Česká národní rada po vyjádření vlády rozpustila obecní zastupitelstvo v případě, že se nesejde po dobu delší než šest měsíců. V hl. m. Praze není zřízen okresní úřad a jeho působnost mají podle § 13 předloženého návrhu (Čl. I bod 8) vykonávat orgány hl. m. Prahy. Není však upraveno, kdo konkrétně v hl. m. Praze bude oprávněn k podání návrhu České národní radě v případě nečinnosti zastupitelstva hl. m. Prahy a zastupitelstev jeho městských částí. Doporučuje se v tom směru návrh zákona ČNR doplnit. Toto doporučení lze provést tak, že v Čl. I návrhu bude za dosavadní bod 4 vloženo nové ustanovení tohoto znění:

"6. Za § 6 se vkládá nový § 6a, který zní:

"§ 6a

Česká národní rada může rozpustit

a) zastupitelstvo, které se nesešlo po dobu delší než šest měsíců, na návrh ministra vnitra České republiky po vyjádření vlády,

b) obvodní zastupitelstvo nebo místní zastupitelstvo, které se nesešlo po dobu delší než šest měsíců, na návrh primátora hlavního města Prahy po vyjádření vlády.".

V návaznosti na výše uvedené obecné připomínky bude třeba v Čl. I jednotlivé body přečíslovat.

K jednotlivým ustanovením:

K Čl. I bod 1:

1. V nově navrhovaném znění § 2 odst. 2 písm. a) je nutno slova "městský národní výbor" nahradit správnou dikcí "místní národní výbor".

2. Pro upřesnění se navrhuje "poznámku č. 1" včetně odkazu na ni označit jako "poznámku č. 2" a v jejím textu opravit citaci zákona o územním členění státu; správně se jedná o zákon č. 36/1960 Sb.

K Čl. I bod 2:

Upozorňuje se, že § 3 odst. 2 zákona ČNR o obcích, který je citován v nově navrhovaném znění poznámky č. 2, se týká statutárních měst. Vzhledem k tomu, že hl. m. Praha nemá postavení statutárního města, je nutno poznámku č. 2 včetně odkazu na ni v § 3 odst. 1 zákona ČNR o hl. m. Praze vypustit jako nadbytečnou a nepřesnou. V návaznosti na to se doporučuje upravit znění bodu 2 takto:

"2. Poznámka č. 2 a odkaz na ni v § 3 odst. 1 se vypouštějí.

Poznámka č. 3 zní:

"3) § 1 odst. 1 zákona ČNR č. 367/1990 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů (úplné znění č. 410/1992 Sb.)."

K Čl.I bod 3:

1. Jsou pochybnosti, zda je účelné před zřízením nebo zrušením městské části v hl. m. Praze provádět vždy místní referendum, jak se navrhuje v novém znění § 4 odst. 1 návrhu. Jako účelnější se doporučuje upravit text nového znění § 4 odst. 1 tak, aby bylo vyjádřeno, že městskou část lze zřídit nebo zrušit na základě rozhodnutí zastupitelstva, pokud do 30 dnů od zveřejnění tohoto rozhodnutí není podán návrh na konání místního referenda v této věci. Obdobná úprava byla přijata v § 10a zákona ČNR o obcích, pokud jde o zřizování městských částí statutárních měst.

2. Nebude-li vyhověno výše uvedené připomínce č. 1, navrhuje se v novém znění § 4 odst. 1 proupřesnění nahradit slova "na dotčeném území" slovy "na území, kde se zřízení nebo zrušení městské části navrhuje".

K Čl.I bod 6:

1. V předvětí je třeba vypustit předložku "V" jako nadbytečnou.

2. V novém znění § 8 odst. 1 písm. e) se pro upřesnění navrhuje na konci věty před středníkem doplnit slova "ani prostřednictvím Městské policie hlavního města Prahy".

3. Podle nového znění § 8 odst. 1 písm. e) mají městské části ukládat úkoly útvaru Policie ČR prostřednictvímpříslušného vrchního inspektora. Upozorňuje se, že vrchní inspektoři stojív čele místních oddělení policie v hl. m. Praze, kterých je v každém pražském obvodu vždy několik. Z navrhované dikce § 8 odst. 1 písm. e) nebude proto možno dovodit, který vrchní inspektor je ve vztahu k městské části příslušný k plnění úkolů. Dále se upozorňuje, že místní oddělení policie v hl. m. Praze nemají samostatné postavení, ale jsou součástí obvodních ředitelství Policie České republiky hl. m. Prahy. Tato obvodní ředitelství jsou určena ke spolupráci s orgány městských částí v Praze již na základě nařízení vlády ČR č. 397/1992 Sb., kteým se stanoví podrobnější úprava vztahů Policie ČR k orgánům obcí a obecní policii. Z uvedených důvodů se navrhuje upřesnit nové znění § 8 odst. 1 písm. e) tak, aby věta za středníkem byla nahrazena tímto textem:

"úkoly útvaru Policie České republiky může ukládat jen prostřednictvím ředitele příslušného obvodního ředitelství Policie České republiky hlavního města Prahy nebo osoby jím pověřené.".

K Čl.I bod 8 a 9:

1. V Čl. I bodu 8 v novém znění § 13 odst. 2 se pro upřesnění navrhuje na konci věty doiplnit slova "a Statutem".

2. Podle Čl. I bodu 9 má být § 14 odst. 1 písm. b) zákona ČNR o hl. m. Praze upraven tak, aby na orgány hl. m. Prahy přešla působnost na úseku územního plánování, kterou dosud vykonává odborná organizace zřízená podle stavebního zákona - Útvar hlavního architekta. Tato právní úprava zakládá pro hl. m. Prahu oprávnění svěřit Statutem působnost dosud vykonávanou Útvarem hlavního architekta městským částem. Bude-li tato úprava přijata, je nutno upozornit, že napříště nebude Útvar hlavního architekta v Praze oprávněn provádět samostatně jakoukoli činnost na úseku územního plánování. Není jasné, zda toto je záměrem předkladatele. Mají-li být alespoň některé působnosti Útvaru hlavního architekta zachovány a nepřenášeny na městské části, je třeba předložený návrh novely v tomto směru doplnit. Doplnění lze provést tak, že v Čl. I bodu 8 bude v § 13 připojen nový odstavec 3 tohoto znění:

"(3) Působnost hlavního města Prahy na úseku územního plánování může vykonávat odborná organizace zřízená hlavním městem Prahou.".

K Čl.I bod 10:

Pro upřesnění se navrhuje toto znění bodu 10:

"10. Poznámka č. 10) zní:

"10) § 2 odst. 2 zákona č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník.".

K Čl.I bod 13:

V předvětí se navrhuje vypustit slova "k § 23" jako nadbytečná.

K Čl.I bod 14:

V předvětí se navrhuje vypustit předložku "V" jako nadbytečnou.

K Čl.I bod 15:

1. V předvětí se navrhuje vypustit předložku "V" jako nadbytečnou.

2. V novém odstavci 2 § 24 se navrhuje pro upřesnění za slovy "svěřených obecnímu zastupitelstvu" doplnit odkaz na poznámku č. 14a).

K Čl.I bod 18:

Navrhuje se toto znění bodu 18:

"18. V § 26 se odstavce 1 a 4 vypouštějí; dosavadní odstavec 2 se označuje jako odstavec 1 a dosavadní odstavec 3 zní:

"2) Jmenování a odvolání tajemníka magistrátního úřadu vyžaduje předchozí souhlas ministra vnitra České republiky.".

Navrhovaná změna je v souladu s § 45 písm. h) zákona ČNR o obcích, podle nějž je tajemník obecního úřadu jmenován a odvoláván se souhlasemm přednosty okresního úřadu. Obdobnou úpravu je proto třeba provést i v zákoně ČNR o hl. m. Praze, pokud jde o tajemníka magistrátního úřadu v hl. m. Praze.

K Čl.I bod 20:

Navrhuje se pro upřesnění v předvětí vypustit předložku "V" a v textu písmena a) za číslovkou "17" nahradit tečku čárkou.

K Čl.II:

Pro upřesnění se navrhuje za slova "úplné znění zákona" vložit slova "České národní rady".

K Čl.III:

Pro upřesnění se navrhuje slova "Toto zákonné opatření nahradit slovy "Tento zákon" a zároveň aktualizovat den nabytí účinnosti.