Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 2004 > 2004-03-24

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 24. března 2004 č. 278 + P

o obeslání 8. zvláštního zasedání Řídící rady Programu Organizace spojených národů pro životní prostředí (UNEP) Globálního fóra ministrů životního prostředí

Vazba na záznam z jednání vlády:

V l á d a

I. s o u h l a s í

1. s obesláním 8. zvláštního zasedání Řídící rady Programu Organizace spojených národů pro životní prostředí (UNEP) Globálního fóra ministrů životního prostředí, které se uskuteční ve dnech 29. až 31. března 2004 v Jeju (dále jen “Zasedání”),

2. se Zásadami pro postup delegace České republiky (dále jen “delegace”) na Zasedání, uvedenými v příloze tohoto usnesení;

II. j m e n u j e delegaci na Zasedání ve složení:

vedoucí delegace: JUDr. Ing. Tomáš N o v o t n ý , náměstek ministra životního prostředí,

alternát: Ing. Petr K o p ř i v a , mimořádný a zplnomocněný velvyslanec České republiky v Keňské republice, stálý představitel České republiky při Programu Organizace spojených národů pro životní prostředí (UNEP), člen byra 22. zasedání Řídící rady Programu Organizace spojených národů pro životní prostředí (UNEP) Globálního fóra ministrů životního prostředí,

členové delegace: JUDr. Jiří H l a v á č e k , ředitel odboru Evropské unie Ministerstva životního prostředí,

Ing. Helena Č í ž k o v á , Ph.D., zástupkyně ředitelky odboru strategií Ministerstva životního prostředí;





III. u k l á d á

1. vedoucímu delegace na Zasedání zajistit postup delegace na Zasedání podle bodu I/2 tohoto usnesení,

2. místopředsedovi vlády a ministru zahraničních věcí vybavit delegaci na Zasedání příslušnými plnými mocemi,

3. ministru životního prostředí informovat vládu o průběhu a výsledcích Zasedání;

IV. b e r e n a v ě d o m í , že náklady spojené s vysláním delegace na Zasedání budou hrazeny z rozpočtu vysílajících resortů.



Provedou:

místopředseda vlády a
ministr zahraničních věcí,
ministr životního prostředí



1. místopředseda vlády

Mgr. Stanislav G r o s s , v. r.







P ř í l o h a

k usnesení vlády
ze dne 24. března 2004 č. 278


Z á s a d y
postupu delegace České republiky na 8. zvláštním zasedání
Řídící rady Programu Organizace spojených národů pro životní prostředí (UNEP) Globálního fóra ministrů životního prostředí


Delegace na Zasedání bude vycházet ze závěrů 22. řádného zasedání Řídící rady Programu Organizace spojených národů pro životní prostředí (UNEP) Globálního fóra ministrů životního prostředí a z výsledků předcházejících jednání zaměřených na udržitelný rozvoj, zejména Světového summitu o udržitelném rozvoji, 11. zasedání Komise Organizace spojených národů pro udržitelný rozvoj a 7. zvláštního zasedání Řídící rady Programu Organizace spojených národů pro životní protředí (UNEP) Globálního fóra ministrů životního prostředí. V návaznosti na tyto závěry se bude delegace na Zasedání řídit dále uvedenými zásadami.

1. Podpora plnění závěrů přijatých na Světovém summitu o udržitelném rozvoji prostřednictvím aktivit Programu Organizace spojených národů pro životní prostředí (dále jen “UNEP”), a to jak na globální, tak i regionální úrovni. Zdůraznění vedoucí role UNEP při implementaci úkolů, spadajících do environmentální dimenze udržitelného rozvoje v této souvislosti. Věnování zvláštní pozornosti prioritním tématickým okruhům, určeným pro 1. implementační cyklus (tj. pro léta 2004 a 2005) 11. zasedáním Komise Organizace spojených národů pro udržitelný rozvoj (tj. voda, sanitace, lidská sídla) a průřezovým otázkám (zvláště přechodu k udržitelným vzorcům výroby a spotřeby, výchově, osvětě a vzdělávání).

2. Podpora zvyšování efektivnosti a další posilování mezinárodní správy záležitostí životního prostředí; zdůraznění koordinační role UNEP v tomto procesu. Pokud jde o záležitost univerzálního členství v Řídicí radě UNEP Globálním fóru ministrů životního prostředí, postupovat v intencích společné pozice Evropské unie a států vstupujících do Evropské unie; tento významný krok (stejně jako další náměty na posílení pozice UNEP) chápat zásadně v kontextu reformy systému Organizace spojených národů a celkového úsilí o posílení IEG (International Environmental Governance).






3. Podpora pokračující snahy o harmonizaci politických rozhodovacích procesů a o vymezení úlohy UNEP při prosazování udržitelného rozvoje v úzké součinnosti s mezinárodními smlouvami a ostatními mezinárodními organizacemi zaměřenými na životní prostředí a prosazujícími udržitelný rozvoj, jakož i další prohlubování spolupráce UNEP s hlavními zájmovými skupinami.

4. Podpora posílení vědecké základny UNEP, zvláště v oblasti sledování a vyhodnocování stavu a vývoje životního prostředí, resp. včasného varování. V této souvislosti (v koordinaci s Evropskou unií) podpoření záměru vytvořit mezivládní panel pro změny životního prostředí, přičemž by mělo být v maximální míře využito stávajícího institucionálního rámce.

5. Podpora aktivity UNEP, věnované přípravě strategických dokumentů k implementaci závěrů významných mezinárodních zasedání (zejména těch, jež jsou uvedeny v preambuli těchto zásad). Věnování prioritní pozornosti přípravě Plánu budování kapacit a přenosu technologií, Strategického přístupu k managementu chemických látek a přípravků, Desetiletého rámcového programu pro udržitelnou výrobu a spotřebu.

6. Informování o pokroku dosaženém Českou republikou při naplňování závěrů stěžejních mezinárodních environmentálních konferencí a sledování možnosti zapojení expertů z České republiky do programů a projektů v rámci UNEP.

7. Podpora snahy o aktivnější zapojení mezinárodních a národních finančních a ekonomických institucí, států a jejich veřejných i soukromých sektorů do zajištění spolehlivého a efektivního financování všech pilířů udržitelného rozvoje. Podpora takového systému získávání příspěvků do Fondu životního prostředí UNEP, který by vedl k efektivnějšímu a stabilnějšímu finančnímu zajištění tohoto fondu s cílem rozšířit příspěvkovou základnu bez výrazného navýšení dobrovolných závazků tradičních přispěvatelů.

8. Koordinace postoje s členskými státy Evropské unie a se státy vstupujícími do Evropské unie.