Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 2002 > 2002-03-18

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 18. března 2002 č. 283 + P

k návrhu statutu Rady vlády pro nestátní neziskové organizace

Vazba na záznam z jednání vlády:

V l á d a

I. z r u š u j e bod IV usnesení vlády ze dne 30. března 1998 č. 223, o Radě vlády pro nestátní neziskové organizace;

II. s c h v a l u j e statut Rady vlády pro nestátní neziskové organizace, uvedený v příloze tohoto usnesení.





S t a t u t
Rady vlády pro nestátní neziskové organizace


Článek 1

Úvodní ustanovení


(1) Rada vlády pro nestátní neziskové organizace je stálým poradním, iniciativním a koordinačním orgánem vlády České republiky (dále jen „ČR“) v oblasti nestátních neziskových organizací.
(2) Rada vlády pro nestátní neziskové organizace byla zřízena usnesením vlády z 10. června 1992 č. 428 jako Rada pro nadace, usnesením vlády z 30. března 1998 č. 223 byla poté transformována na Radu vlády pro nestátní neziskové organizace (dále jen „Rada“).

Článek 2

Působnost Rady


(1) Rada soustřeďuje, projednává a předkládá vládě informace, týkající se nestátních neziskových organizací (dále jen „NNO“), podklady a návrhy, vztahující se k vytváření vhodného prostředí pro jejich existenci a činnost.
(2) Rada plní zejména tyto úkoly:
Článek 3
Složení Rady

(1) Rada má nejvýše 36 členů, kterými jsou předseda, místopředseda a další členové.
(2) Předsedu Rady jmenuje a odvolává vláda; je jím člen vlády.
(3) Místopředsedu a ostatní členy Rady jmenuje a odvolává předseda Rady. Počet opakovaných jmenování není omezen.
(4) Další členové jsou (5) Funkční období všech členů Rady se v zásadě kryje s funkčním obdobím vlády a končí tím, že předseda jmenuje nové členy Rady.
(6) Členství v Radě dále končí (7) Členství v Radě je nezastupitelné. Výjimečné zastupování na jednotlivých jednáních upravuje článek 5 odstavec (5) a (6) tohoto statutu.

Článek 4
Předseda Rady


(1) Předseda Rady odpovídá za činnost Rady vládě.
(2) Předseda Rady svolává a řídí zasedání Rady. Zasedání Rady se konají podle potřeby, nejméně však jedenkrát za tři měsíce. Na návrh jedné třetiny členů Rady svolá její předseda mimořádné zasedání Rady tak, aby se uskutečnilo do tří týdnů od podání návrhu.
(3) Předseda Rady dále zejména (4) Po dobu jeho nepřítomnosti nebo z jeho pověření zastupuje předsedu Rady místopředseda Rady.
(5) Pokud je to odůvodněno rozsahem činnosti Rady, může její předseda jmenovat další místopředsedy Rady.

Článek 5
Členové Rady

(1) Členové Rady jsou povinni účastnit se jednání Rady a výborů či pracovních skupin, jichž jsou členy.
(2) Členové Rady mají právo předkládat Radě návrhy a podílet se na jejím jednání. Mají právo účastnit se jednání jakéhokoli výboru a pracovní skupiny Rady.
(3) Členové Rady mají právo navrhnout doplnění programu zasedání Rady.
(4) Pokud se člen Rady nemůže jednání účastnit, je jeho povinností omluvit se předem předsedovi Rady prostřednictvím sekretariátu Rady.
(5) V případě nemoci nebo jiných důvodů zvláště hodných zřetele může člen zastupující státní (veřejnou) správu vyslat na jednání Rady jiného zaměstnance téhož úřadu (dále jen „zástupce“). Zástupce se musí nejpozději před započetím jednání Rady prokázat písemným zmocněním, podepsaným zastupovaným členem Rady.
(6) Zástupce smí hlasovat jen tehdy, když jej zastupovaný člen hlasováním k jednotlivým bodům výslovně pověřil.


Článek 6
Výbory Rady

(1) Výbory Rady, jejichž členy mohou být i externí spolupracovníci, musí být vyjmenovány ve Statutu Rady. Návrh na zřízení a zrušení výboru předkládá Rada vládě spolu s návrhem na příslušnou úpravu statutu.
(2) Předsedou Výboru může být jen člen Rady.
(3) Rada má tyto výbory: (4) Výbor pro regionální rozvoj zejména: (5) Výbor pro Evropskou unii zejména: (6) Výbor pro Nadační investiční fond zejména: (7) Každý výbor má svůj statut, který podléhá schválení Radou.


Článek 7

Pracovní skupiny Rady


(1) Předseda Rady zřizuje na návrh Rady podle potřeby dočasné pracovní skupiny. Pracovní skupiny nemají vlastní statut.
(2) Vedoucím pracovní skupiny může být pouze člen Rady nebo její tajemník. Členy pracovní skupiny mohou být i externí spolupracovníci.
(3) Pracovní skupiny se zabývají dílčími otázkami z oblasti působnosti Rady a přípravou odborných podkladů pro její jednání.


Článek 8

Externí spolupráce


(1) Rada může požádat o spolupráci zaměstnance státní správy, kteří nejsou členy Rady, případně externí odborníky (dále jen "experti").
(2) Experti se mohou na pozvání předsedy Rady účastnit jednání Rady buďto ad hoc jako hosté k určité problematice, nebo se mohou účastnit práce ve výborech a pracovních skupinách jako stálí spolupracovníci.


Článek 9

Sekretariát Rady


(1) Činnost Rady (včetně činnosti jejích výborů i pracovních skupin) zabezpečuje sekretariát Rady (dále jen „sekretariát“), který je organizační součástí Úřadu vlády České republiky (dále jen „Úřad“).
(2) Sekretariát zejména (3) Za plnění úkolů sekretariátu odpovídá a činnost sekretariátu řídí ředitel sekretariátu v souladu s pokyny předsedy Rady. Ředitele sekretariátu do funkce jmenuje a odvolává na návrh předsedy Rady vedoucí Úřadu.
(4) Ředitel sekretariátu je také tajemníkem Rady a účastní se zasedání Rady s hlasem poradním.

Článek 10

Náklady na činnost a odměny


(1) Náklady na činnost Rady jsou hrazeny z rozpočtu Úřadu. Jednání Rady i jejích výborů a pracovních skupin se konají v zařízeních tohoto úřadu.
(2) Členové Rady mohou ve výjimečných případech žádat úhradu prokazatelných cestovních nákladů. Pracovní cesty v souladu s platnými právními předpisy schvaluje ředitel sekretariátu Rady.
(3) Členové Rady nemají nárok na odměnu za výkon funkce, jedná se o veřejnou funkci.
(4) Odměna však přísluší v souladu s platnými předpisy těm členům Rady, kteří nejsou zaměstnanci státní ani veřejné správy za práci, kterou pro Radu prokazatelně vykonávají na objednávku (tedy jako službu) nebo na základě dohody o práci konané mimo pracovní poměr (dohoda o provedení práce, dohoda o pracovní činnosti). Výše odměny, kterou navrhuje tajemník Rady, podléhá schválení vedoucím Úřadu.
(5) Na návrh tajemníka Rady může být přiznána náhrada cestovních výdajů nebo odměna za vykonanou práci i expertovi, který s Radou spolupracuje. Pro tyto náhrady a odměny platí stejný administrativní režim jako pro členy Rady.


Článek 11

Jednací řád Rady


(1) Jednací řád Rady upravuje způsob jednání Rady. Jednací řád Rady, jeho změny a doplňky, podléhají schválení Radou.
(2) Výbory Rady mají samostatné jednací řády, které podléhají schválení Radou.
(3) Pracovní skupiny jednají zpravidla neformálně a rozhodují konsensuálně. Pokud je to třeba, řídí se přiměřeně jednacím řádem Rady, případně jednacím řádem výboru, v jehož rámci působí.

Článek 12
Zpřístupnění Statutu veřejnosti

Statut je přístupný veřejnosti na internetové stránce a v sídle Úřadu. Na internetové stránce se zveřejňuje vždy úplné znění platného Statutu.
Článek 13

Závěrečná ustanovení


(1) Tento Statut nabývá účinnosti dnem 18. března 2002 na základě schválení vládou usnesením č. 283.
(2) Změny a doplňky Statutu podléhají schválení vládou.