Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 1993 > 1993-05-26

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 26. května 1993 č. 276 + P

o obeslání 80. zasedání Mezinárodní konference práce, které se
bude konat v Ženevě ve dnech 2. až 22. června 1993


Vazba na záznam z jednání vlády:

V l á d a

I. s o u h l a s í s obesláním 80. zasedání Mezinárodní konference práce, které se bude konat v Ženevě ve dnech 2. až 22. června 1993;

II. j m e n u j e pro zasedání uvedené v bodě I tohoto usnesení delegaci České republiky v tomto složení

1. ve vládní skupině ministr účastnící se konference - ministr práce a sociálních věcí pan Jindřich Vodička

delegáti:

paní Jiřina Voňková, náměstkyně ministra práce a sociálních věcí,

pan Zdeněk Venera, chargé d affaires Stálé mise České republiky u úřadovny Organizace spojených národů a jiných mezinárodních organizací v Ženevě,

alternáti:

pan Milan Beránek, zástupce ředitele odboru mezinárodně-ekonomických organizací ministerstva zahraničních věcí,

pan Miroslav Fuchs, zástupce ředitele mezinárodního odboru ministerstva práce a sociálních věcí,

2. v zaměstnavatelské skupině

delegát:

pan Štěpán Popovič, prezident Svazu průmyslu České republiky

a nezbytný počet odborných poradců určených předsedou Koordinační rady podnikatelských svazů České republiky,

alternát:

pan Pavel Prior, viceprezident Svazu průmyslu České republiky,

3. v dělnické skupině

delegát:

pan Richard Falbr, místopředseda Českomoravské komory odborových svazů,

alternáti:

pan Vladimír Petrus, předseda Českomoravské komory odborových svazů,

pan Vlastimil Beran, vedoucí mezinárodního oddělení Českomoravské komory odborových svazů

a nezbytný počet odborných poradců určených předsedou Českomoravské komory odborových svazů v dohodě s prezidentem Konfederace umění a kultury;

III. s c h v a l u j e pro jednání delegace na zasedání dle bodu I tohoto usnesení zásady uvedené v příloze tohoto usnesení;

IV. u k l á d á

1. ministru zahraničních věcí zajistit vystavení plné moci pro delegaci České republiky,

2. ministru práce a sociálních věcí a ministru zahraničních věcí předložit vládě

a) do 30. září 1993 zprávu o průběhu a výsledcích 80. zasedání Mezinárodní organizace práce s návrhy na další postup,

b) do 28. února 1994 stanovisko k instrumentům přijatým na 80. zasedání Mezinárodní konference práce,

3. ministru práce a sociálních věcí po dohodě s ministrem zahraničních věcí určit nezbytný počet odborných poradců ve vládní skupině (bod II/1 tohoto usnesení),

4. ministru práce a sociálních věcí projednat s představiteli Svazu průmyslu České republiky, Koordinační rady podnikatelských svazů České republiky, Českomoravské komory odborových svazů a Konfederace umění a kultury možnost úhrady nebo přispění na úhradu cestovních a pobytových nákladů delegátů a odborných poradců vysílaných těmito subjekty a případnou racionalizaci doby pobytu delegátů a odborných poradců na zasedání konference dle bodu I tohoto usnesení.

Provedou:

ministři zahraničních věcí, práce a sociálních věcí

Předseda vlády

Doc. Ing. Václav K l a u s , CSc., v. r.


Příloha k usnesení vlády ČR ze dne 26.května l993 č.276

Z á s a d y

pro postup delegace České republiky

na 8O.zasedání Mezinárodní konference práce

1. Jde o první Mezinárodní konferenci práce po rozpadu ČSFR, které se Česká republika zúčastní jako nový člen Mezinárodní organizace práce. Členové delegace se ve svých vystoupeních ve výborech a na plénu konference přihlásí k základním principům a cílům obsaženým v Ústavě Mezinárodní organizace práce a jejích úmluvách a doporučeních, a vyjádří odhodlání spolupracovat s MOP a co neúčelněji využívat spolupráce s ní v procesu ekonomické a sociální transformace.

2. V plenární diskusi ke zprávám generálního ředitele podá informaci o současné situaci při transformaci systému sociální politiky v ČR a výsledcích dosavadní ekonomické transformace. Ocení přitom pomoc a spolupráci mezinárodních organizací jako je MOP, MMF, SB, Evropská společenství a OECD.

3. Ve výboru pro provádění úmluv a doporučení bude informovat o sukcesi České republiky do úmluv, které byly v minulosti ratifikovány Československem, a vyjádří vůli vlády ČR naplňovat závazky vyplývající z těchto úmluv. V návaznosti na uzavřenou Generální dohodu mezi vládou, zaměstnavateli a odbory bude informovat o tom, že v roce 1993 bude posouzena možnost ratifikace několika dalších úmluv MOP.

V případě diskuse o platnosti a aplikaci zákona č. 451/1991 Sb. (tzv. lustrační zákon) v současné České republice delegace konstruktivně vysvětlí důvody, které vedly k přijetí zákona, jeho časově i rozsahově omezenou platnost a poukáže na nález Ústavního soudu ČSFR, v jehož důsledku pozbyla některá (mezinárodními organizacemi kritizovaná) ustanovení zákona č. 451/1991 Sb. platnosti.

V diskusi o provádění úmluvy a doporučení o pracovnících s povinnostmi k rodině delegace ocení význam těchto norem pro odstranění distriminace z důvodu pohlaví a poukáže na přiblížení právní úpravy a praxe v ČR ustanovením Úmluvy v posledních dvou letech.

4. Delegace podpoří předložený návrh rozpočtu a programu organizace na léta 1994 - 1995.

5. Ve výboru pro předcházení velkým průmyslovým nehodám podpoří návrhy na přijetí nových instrumentů, které zvýší bezpečnost pracovníků na pracovištích s vysokým rizikem vzniku průmyslové nehody.

6. Ve výboru pro práci na částečný úvazek se aktivně zapojí do diskuse při přípravě nových norem na toto téma a podpoří přijetí takových závěrů, které budou odpovídat právní úpravě a praxi v ČR s přihlédnutím k současným mezinárodním trendům praktikování této formy pracovního vztahu.

7. Ve výboru pro postavení MOP v rámci technické pomoci ocení dosavadní mnohostrannou pomoc MOP poskytnutou v uplynulých třech letech bývalému Československu. Pozitivně zhodnotí proces reformy MOP a jejího těsnějšího přibližování svým členským státům v rámci nově prosazované politiky aktivního partnerství. V této souvislosti zdůrazní význam pomoci MOP zemím střední a východní Evropy při jejich transformaci na tržní hospodářství a ocení zřízení prvního multidisciplinárního týmu expertů MOP právě v regionu SVE.

8. V rezolučním výboru bude usilovat o přijetí návrhů rezolucí, které svým obsahem budou též odrážet aktuální zájmy České republiky.

9. Ve volbách do Správní rady MÚP na období 1993 - 1996 předloží delegace ČR svou kandidaturu na plnoprávné členství s odvoláním na dosavadní praxi, kdy stát, který byl tzv. náhradním členem Správní rady, předkládá automaticky ve volbách na další období kandidaturu na plnoprávné členství ve Správní radě.

10. Při zaujímání stanovisek k projednávaným otázkám bude delegace vycházet ze zájmů České republiky a bude se řídit zásadami české zahraniční politiky, přičemž bude zachována autonomie nevládních členů delegace, kteří budou přihlížet ke svým specifickým zájmům.

11. Delegace využije konání konference k jednání s členy delegací ostatních zemí a k prohloubení bilaterální spolupráce.