Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 2001 > 2001-06-20

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 20. června 2001 č. 616 + P

k poslaneckému návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 90/1995 Sb.,
o jednacím řádu Poslanecké sněmovny
(sněmovní tisk č. 945)


Vazba na záznam z jednání vlády:

V l á d a

I. p ř i j í m á k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny (sněmovní tisk č. 945), stanovisko uvedené v příloze tohoto usnesení;

II. p o v ě ř u j e předsedu vlády, aby o stanovisku vlády uvedeném v bodě I tohoto usnesení informoval předsedu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.


Provede:
předseda vlády




S t a n o v i s k o

vlády k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 90/1995 Sb.,
o jednacím řádu Poslanecké sněmovny
(sněmovní tisk č. 945)


Vláda na jednání své schůze dne 20. června 2001 projednala a posoudila návrh zákona, kterým se mění zákon č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny (sněmovní tisk č. 945) a zaujala k němu dále uvedené stanovisko.

Vláda sice považuje záměr předávat dokumenty Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky v elektronické podobě za principiálně správný, avšak s přihlédnutím k tomu, že informační systémy státní správy vznikaly během posledních deseti let nekoordinovaně, je jejich vzájemná kompatibilita značně problematická. S ohledem na tuto skutečnost vládou schválený dokument Akční plán realizace státní informační politiky obsahuje i projekt Oběh dokumentů mezi ústředními orgány státní správy, jehož ideou je právě zajistit předávání elektronické podoby dokumentů mezi jednotlivými organizačními složkami státu.

V současné době vláda postupuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky v elektronické podobě pouze návrhy zákonů; jedná se o soubory zpracované v textovém editoru, které z hlediska své velikosti nekladou výrazné nároky na technické nosiče dat (běžně je používána disketa). Materiály nelegislativního charakteru jsou velmi často značně rozsáhlé dokumenty s mnoha přílohami, obsahující grafické způsoby znázornění; takový značný objem dat znamená, že disketa se jako nosič dat stává kapacitně nepoužitelnou, bylo by nutno použít alternativní technický nosič (například CD disk, ZIP či LS 120). Některé předkládané materiály (jejich části) tvoří originální kopie listinných dokladů, materiály v elektronické podobě vůbec neexistují a v daném případě by jediným řešením bylo pouze scanování.

Předložený návrh zákona by si, vzhledem k výše uvedenému, vyžádal vysoké materiální, technické i finanční nároky na jednotlivé orgány státní správy, Kancelář Poslanecké sněmovny a především náklady na média, technické prostředky pro ukládání dat, scannery apod. Tomu neodpovídá tvrzení uvedené v důvodové zprávě předloženého návrhu zákona, že předložený návrh zákona neklade nároky na státní rozpočet, s nímž se vláda neztotožňuje.

Kromě toho vláda upozorňuje, že předložený návrh zákona má některé legislativní nedostatky, například z navrhovaného znění § 57 odst. 1 zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, ve znění pozdějších předpisů, nevyplývá, která předložená forma návrhu je originálem a která stejnopisem, a zda v případě sporu je rozhodná písemná forma návrhu nebo naopak záznam na technickém nosiči dat. Z navržené právní úpravy není dále zřejmé, zda k dodržení lhůty pro doručení návrhu poslancům před projednáváním musí být návrh doručen jak v písemné formě, tak na technickém nosiči dat.