Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 2003 > 2003-04-14

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 14. dubna 2003 č. 363 + 2P

k Závěrečným doporučením Výboru pro hospodářská, sociální a kulturní práva - kontrolního orgánu Mezinárodního paktu o hospodářských, sociálních a kulturních právech

Vazba na záznam z jednání vlády:

V l á d a

I. b e r e n a v ě d o m í Závěrečná doporučení Výboru pro hospodářská, sociální a kulturní práva při Organizaci spojených národů (dále jen „Závěrečná doporučení“) uvedená v příloze č. 2 tohoto usnesení;

II. u k l á d á

1. členům vlády uvedeným v příloze č. 1 tohoto usnesení, vedoucí Úřadu vlády a zmocněnci vlády pro lidská práva průběžně v rámci své působnosti přijímat opatření směřující k naplňování práv přiznaných Mezinárodním paktem o hospodářských, sociálních a kulturních právech i se zřetelem k Závěrečným doporučením,

2. členům vlády uvedeným v příloze č. 1 tohoto usnesení a vedoucí Úřadu vlády poskytnout zmocněnci vlády pro lidská práva součinnost a informace pro potřeby přípravy zprávy podle bodu II/4 tohoto usnesení,

3. ministrům, jejichž ministerstva v následujících letech budou poskytovat dotace v rámci programů státní dotační politiky, věnovat při přípravě těchto programů na rok 2004 a roky následující, zvýšenou pozornost možnosti podpořit opatření směřující k naplňování Závěrečných doporučení,

4. zmocněnci vlády pro lidská práva do 28. února 2007, po projednání v Radě vlády pro lidská práva, předložit vládě návrh druhé periodické zprávy o plnění závazků plynoucích z Mezinárodního paktu o hospodářských, sociálních a kulturních právech, včetně informace o opatřeních směřujících k naplňování Závěrečných doporučení,






5. místopředsedovi vlády a ministru zahraničních věcí do 30. června 2007 předložit Výboru pro hospodářská, sociální a kulturní práva zprávu podle bodu II/4 tohoto usnesení;

III. v yzývá hejtmany, primátory statutárních měst a starosty obcí s rozšířenou působností, aby brali v úvahu Závěrečná doporučení při realizaci úkolů v přenesené působnosti i při tvorbě a realizaci opatření v samostatné působnosti v oblastech, na něž se doporučení vztahují a poskytovali informace gestorům uvedeným v příloze č. 1 tohoto usnesení a zmocněnci vlády pro lidská práva pro potřebu přípravy zprávy podle bodu II/4 tohoto usnesení na základě jejich požadavků.



Provedou:

členové vlády,
vedoucí Úřadu vlády,
zmocněnec vlády pro lidská práva



Na vědomí

hejtmani,
primátoři statutárních měst,
starostové obcí s rozšířenou působností


Předseda vlády

PhDr. Vladimír Š p i d l a , v. r.


P ř í l o h a č. 1

k usnesení vlády
ze dne 14. dubna 2003 č. 363

Pořadové číslo doporučení výboru Gestor
25 místopředseda vlády, ministr spravedlnosti a předseda Legislativní rady vlády
26 místopředseda vlády pro výzkum a vývoj, lidská práva a lidské zdroje
27 ministr práce a sociálních věcí, ministr financí
28 1. místopředseda vlády a ministr vnitra
29 členové vlády
30 zmocněnec vlády pro lidská práva místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí
31 ministr práce a sociálních věcí ministryně zdravotnictví ministr kultury ministryně školství, mládeže a tělovýchovy
32 ministr práce a sociálních věcí
33 ministr práce a sociálních věcí
34 ministr práce a sociálních věcí
35 ministr práce a sociálních věcí
36 1. místopředseda vlády a ministr vnitra místopředseda vlády, ministr spravedlnosti a předseda Legislativní rady vlády ministr práce a sociálních věcí
37 1. místopředseda vlády a ministr vnitra místopředseda vlády, ministr spravedlnosti a předseda Legislativní rady vlády ministr práce a sociálních věcí
38 a) ministr pro místní rozvoj ministr práce a sociálních věcí
38 b) ministr pro místní rozvoj ministr práce a sociálních věcí místopředseda vlády, ministr spravedlnosti a předseda Legislativní rady vlády 1. místopředseda vlády a ministr vnitra
39 ministryně zdravotnictví
40 ministr práce a sociálních věcí ministryně zdravotnictví místopředseda vlády, ministr spravedlnosti a předseda Legislativní rady vlády
41 ministryně zdravotnictví ministryně školství, mládeže a tělovýchovy
42 ministryně zdravotnictví
43 ministryně školství, mládeže a tělovýchovy ministr financí
44 ministryně školství, mládeže a tělovýchovy,
45 ministryně školství, mládeže a tělovýchovy vedoucí Úřadu vlády místopředseda vlády, ministr spravedlnosti a předseda Legislativní rady vlády
46 členové vlády zmocněnec vlády pro lidská práva
47 místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí zmocněnec vlády pro lidská práva



P ř í l o h a č. 2

k usnesení vlády
ze dne 14. dubna 2003 č. 363


Závěrečná doporučení Výboru pro hospodářská, sociální a kulturní práva

ČESKÁ REPUBLIKA (*)


1. Výbor pro hospodářská, sociální a kulturní práva posoudil úvodní zprávu České republiky o provádění Mezinárodního paktu o hospodářských, sociálních a kulturních právech (E/1990/5/Add.47) na své 3., 4. a 5. schůzi ve dnech 30. dubna a 1. května 2002 (E/C. 12/2001/SR. 3-5) a na své 23. schůzi, konané dne 15. května 2002, přijal následující Závěrečná doporučení.


A. ÚVOD

2. Výbor vítá úvodní zprávu smluvní strany, kterou shledal obsáhlou a celkově odpovídající jeho směrnicím pro přípravu zpráv.

3. Výbor oceňuje rozsáhlé písemné a ústní odpovědi poskytnuté smluvní stranou, jakož i upřímný a otevřený konstruktivní dialog s delegací. Výbor rovněž uvítal ochotu delegace poskytnout další písemné informace ohledně otázek, jež nemohly být zodpovězeny během dialogu.


B. POZITIVNÍ ASPEKTY

4. Výbor vítá přijetí mnoha zákonů, jakož i legislativní reformy, které země přijala k prosazování hospodářských, sociálních a kulturních práv.

5. Výbor vítá zřízení vládní Rady pro lidská práva v roce 1998, jakož i Úřadu veřejného ochránce práv v roce 1999.

6. Výbor oceňuje spolupráci nevládních organizací se smluvní stranou při přípravě této zprávy.

(*) Příloha je českým překladem originálního anglického textu (viz část III. předloženého materiálu). Text je zveřejněn na adrese: www. unhchr.ch/tbs/doc.nsf/(Symbol)/E.C.12.1.Add.76.En?Opendocument




C. OKOLNOSTI A OBTÍŽE ZNESNADŇUJÍCÍ PROVÁDĚNÍ PAKTU

7. Výbor bere na vědomí, že se smluvní strana potýká při implementaci hospodářských, sociálních a kulturních práv, obsažených v Paktu, s potížemi plynoucími z přechodu k tržnímu hospodářství.

D. HLAVNÍ OBLASTI ZNEPOKOJENÍ VÝBORU

8. Výbor s politováním konstatuje, že Pakt není v právním řádu smluvní strany plně realizován a že většina práv upravených Paktem není v domácím právním řádu vymahatelná, zejména právo na přiměřené bydlení, jež smluvní strana považuje pouze za deklaratorní právo nezakládající nárok.

9. Výbor vyjadřuje politování nad absencí Národního akčního plánu pro ochranu lidských práv v souladu s Vídeňskou deklarací z roku 1993. Dále je Výbor znepokojen absencí nezávislého Národního institutu pro lidská práva v souladu s Pařížskými principy z roku 1991.

10. Výbor je znepokojen tím, že nedostatečnost sítí sociálního zabezpečení v průběhu procesu restrukturalizace a privatizace má negativní vliv na požívání hospodářských, sociálních a kulturních práv, zejména skupinami, jež jsou nejvíce znevýhodněné a opomíjené.

11. Výbor je znepokojen nedávným rozhodnutím smluvní strany pokračovat v aplikaci lustračních zákonů, což je v rozporu s jejími závazky podle článků 2(2) a 6 Paktu.

12. Výbor je hluboce znepokojen vysokou mírou diskriminace Romů v oblasti zaměstnání, bydlení a vzdělání. Navzdory tomu, že smluvní strana tuto skutečnost uznává, administrativní a legislativní opatření, přijatá ke zlepšení sociálně-ekonomických podmínek Romů, řeší problém jen částečně. Výbor je rovněž znepokojen tím, že navzdory afirmativním programům ve prospěch Romů, přijatým smluvní stranou, nebyla dosud přijata zvláštní legislativa zakazující diskriminaci Romů.

13. Výbor se znepokojením bere na vědomí, že smluvní strana neratifikovala dosud řadu úmluv Mezinárodní organizace práce týkajících se hospodářských, sociálních a kulturních práv.

14. Výbor je znepokojen rostoucí mírou nezaměstnanosti, zejména žen, Romů a dalších zranitelných skupin.






15. Výbor je znepokojen skutečností, že minimální mzda dosud neumožňuje pracujícím a jejich rodinám zajistit slušnou životní úroveň.

16. Výbor se znepokojením zaznamenává přetrvávající platovou nerovnost mezi muži a ženami, které stále vydělávají jen 75% mzdy mužů.

17. Výbor sleduje se znepokojením, že problém domácího násilí vůči ženám není dostatečně řešen a že trestní zákon České republiky neobsahuje žádné zvláštní ustanovení chránící ženy před domácím násilím.

18. Výbor je znepokojen rostoucí mírou obchodování se ženami, jakož i sexuálním zneužíváním dětí.

19. Výbor je hluboce znepokojen akutním nedostatkem bytů a privatizací části obecních bytů, což vyústilo v prudký růst nájemného, případy nuceného vystěhování a bezdomovectví.

20. Výbor je rovněž znepokojen nepřiměřeností opatření k zajištění slušného života postižených osob, včetně osob mentálně postižených.

21. Výbor je hluboce znepokojen vysokou mírou užívání drog a tabáku, jakož i vysokou úrovní spotřeby alkoholu, zejména mezi dětmi a mládeží.

22. Výbor se znepokojením sleduje, že výskyt HIV/AIDS roste, zejména mezi mladými lidmi.

23. Výbor je hluboce znepokojen nadměrným zastoupením romských dětí v tzv. ”zvláštních školách”, které jsou primárně určeny pro mentálně zaostalé děti, což má za následek diskriminaci, podřadné vzdělání a stigma mentální neschopnosti.

24. Výbor je znepokojen stálým snižováním rozpočtových výdajů na vzdělání, jakož i důsledky z toho plynoucími pro požívání práva na vzdělání.



NÁVRHY A DOPORUČENÍ

25. Výbor vyzývá smluvní stranu, aby přijala patřičné kroky k plné realizaci Paktu ve svém právním systému tak, aby se bylo možno práv, pokrytých Paktem, dovolávat přímo před soudy.




26. Výbor velice doporučuje smluvní straně, aby přijala Národní akční plán pro ochranu lidských práv a aby v jeho rámci vytvořila Národní institut pro lidská práva, jenž by se zabýval ochranou a prosazováním všech lidských práv, včetně hospodářských, sociálních a kulturních.

27. Výbor velice doporučuje smluvní straně včlenit ustanovení Paktu do jejích privatizačních programů a zajistit při jejich uskutečňování sítě sociálního zabezpečení.

28. Výbor vyzývá smluvní stranu, aby zrušila lustrační zákony.

29. Výbor vyzývá smluvní stranu, aby v souladu s ”Koncepcí integrace Romů”, schválenou vládou dne 23. ledna 2002, přijala všechna potřebná legislativní či jiná opatření k odstranění diskriminace menšinových skupin, zejména Romů.

30. Výbor doporučuje, aby smluvní strana vzala v úvahu relevantní části Durbanské deklarace a Akčního programu při implementaci Paktu do vnitrostátního právního řádu, zejména co se týče článku 2(2) Paktu, a aby do své příští periodické zprávy zahrnula informace o akčních plánech či jiných opatřeních přijatých k implementaci Durbanské deklarace a Akčního programu na národní úrovni.

31. Výbor vybízí smluvní stranu, aby poskytla ve své druhé periodické zprávě statistické údaje, zejména o požívání hospodářských, sociálních a kulturních práv ženami, Romy a postiženými osobami.

32. Výbor doporučuje smluvní straně ratifikovat zejména Úmluvu Mezinárodní organizace práce (MOP) č. 2 o nezaměstnanosti, Úmluvu MOP č. 81 o pracovní inspekci, Úmluvu MOP č. 117 o sociální politice, Úmluvu MOP č. 118 o rovném zacházení, Úmluvu MOP č. 138 o minimálním věku, Úmluvu MOP č.174 o předcházení vážným nehodám v průmyslu a Úmluvu MOP č. 182 o nejhorších formách dětské práce.

33. Výbor vyzývá smluvní stranu, aby podnikla účinné kroky ke snížení míry nezaměstnanosti, zejména Romů, žen a jiných zranitelných skupin.

34. Výbor vyzývá smluvní stranu pravidelně přehodnocovat úroveň minimálních mezd, aby tak zajistila slušnou životní úroveň všem pracujícím a jejich rodinám.

35. Výbor vyzývá smluvní stranu ke zvýšení úsilí při řešení nerovností mezi muži a ženami a k přijetí účinných legislativních či jiných opatření k zajištění plné a rovnoprávné účasti žen na pracovním trhu, zejména pak, co se týče zajištění stejné mzdy za stejnou práci.

36. Výbor vyzývá smluvní stranu, aby přijala zvláštní zákonná opatření týkající se domácího násilí.




37. Výbor vyzývá smluvní stranu, aby přijala účinná opatření proti obchodování se ženami, jakož i proti sexuálnímu zneužívání dětí.

38. Výbor vyzývá smluvní stranu, aby přijala účinná opatření k řešení problému: a) nedostatku bytů přijetím programů bydlení, zejména pro znevýhodněné a opomíjené skupiny, b) nucených vystěhování a bezdomovectví respektováním obecných připomínek Výboru č. 4 a 7 a navržením souhrnného plánu k řešení a předcházení případů bezdomovectví.

39. Výbor vybízí smluvní stranu, aby přijala souhrnnou Národní strategii zdraví.

40. Výbor doporučuje, aby smluvní strana přijala účinná opatření k zajištění přiměřenějších životních podmínek pro postižené osoby. Výbor žádá smluvní stranu, aby byl v rámci druhé periodické zprávy informován o zákonech a opatřeních přijatých ve vztahu k osobám s postižením, včetně osob mentálně postižených, o počtu hospitalizovaných, materiálních možnostech, které mají k dispozici, a o právních zárukách přijatých k ochraně pacientů.

41. Výbor vyzývá smluvní stranu, aby přijala účinná opatření k omezení kouření tabáku, zneužívání drog a spotřeby alkoholu, zejména mezi dětmi.

42. Výbor doporučuje smluvní straně, aby se přizpůsobila standardům mezinárodních směrnic o HIV/AIDS a lidských právech, přijatých na Druhé mezinárodní konferenci o HIV/AIDS a lidských právech v září 1996.

43. Výbor doporučuje, aby smluvní strana zvážila navýšení rozpočtu na vzdělání.

44. Výbor vyzývá smluvní stranu, aby přijala okamžitá a účinná opatření k odstranění diskriminace romských dětí jejich přeřazením ze "zvláštních škol" a začleněním do hlavního proudu vzdělávacího systému.

45. Výbor vybízí smluvní stranu, aby zajistila výchovu k lidským právům na školách všech stupňů a pozvedla informovanost o lidských právech, zejména hospodářských, sociálních a kulturních, mezi státními úředníky a v soudnictví.

46. Výbor žádá, aby jej smluvní strana ve své druhé periodické zprávě informovala o krocích přijatých k implementaci jeho závěrečných doporučení. Výbor rovněž vybízí smluvní stranu, aby pokračovala v zapojování nevládních organizací a jiných subjektů občanské společnosti do přípravy druhé periodické zprávy.

47. Výbor závěrem žádá smluvní stranu, aby předložila svou druhou periodickou zprávu do 30. června 2007.