Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 2001 > 2001-09-13

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 13. září 2001 č. 917 + P

k prohlášení Severoatlantické rady

Vazba na záznam z jednání vlády:

V l á d a

I. b e r e n a v ě d o m í

1. prohlášení Severoatlantické rady ze dne 12. září 2001,

2. ústní informaci ministra vnitra o činnosti Ústředního krizového štábu svolaného v návaznosti na teroristické útoky proti USA;

II. s c h v a l u j e prohlášení vlády České republiky obsažené v příloze tohoto usnesení.





Prohlášení vlády ČR


Severoatlantická rada přijala dne 12. 9. 2001 prohlášení, v němž se uvádí: "pokud se ukáže, že útok proti Spojeným státům byl veden ze zahraničí, bude na něj pohlíženo jako na čin spadající pod článek 5 Severoatlantické smlouvy".

V tomto článku smluvní strany deklarují, že "ozbrojený útok proti jedné nebo více z nich v Evropě nebo v Severní Americe bude považován za útok proti všem, a proto se dohodly, že dojde-li k takovému ozbrojenému útoku, každá z nich, uplatňujíc právo na individuální nebo kolektivní sebeobranu uznané článkem 51 Charty OSN, pomůže smluvní straně nebo smluvním stranám takto napadeným tím, že neprodleně podnikne sama a v součinnosti s ostatními stranami takovou akci, jakou bude považovat za nutnou, včetně použití ozbrojené síly s cílem obnovit a zachovat bezpečnost severoatlantického prostoru. Každý takový útok a veškerá opatření učiněná v jeho důsledku budou neprodleně oznámena Radě bezpečnosti. Tato opatření budou ukončena, jakmile Rada bezpečnosti přijme opatření nutná pro obnovení a zachování mezinárodního míru a bezpečnosti."

Prohlášení Severoatlantické rady ze dne 12. září 2001 je především deklarací solidarity NATO se Spojenými státy po bezprecedentním barbarském útoku na Washington a New York dne 11. září 2001; v dané chvíli v žádném případě neznamená, že musí následovat vojenská akce NATO. Všichni členové Severoatlantické aliance včetně ČR, tímto prohlášením stvrzují, že jsou připraveni plnit závazky, které na sebe členstvím v NATO vzali. Zahrnutí teroristického útoku pod článek 5 je v souladu se Strategickou koncepcí NATO z roku 1999, kterou ČR jako člen NATO na washingtonském summitu přijala.

Severoatlantická rada zatím nejednala o žádných konkrétních krocích, které by tento politický závazek naplňovaly. Rovněž vláda Spojených států o takovou pomoc dosud nepožádala. Pokud by k tomu došlo, je vláda ČR ve spolupráci s ostatními ústavními činiteli připravena posoudit možné formy pomoci, včetně vojenské. Bude přitom postupovat v souladu s ústavním pořádkem ČR. V současné době není ČR vystavena přímému riziku. Vláda současně činí všechny nezbytné preventivní bezpečnostní kroky.