Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 1991 > 1991-04-11

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 11. dubna 1991 č. 106 + P

k návrhu zákona České národní rady o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře

Vazba na záznam z jednání vlády:

V l á d a

I. s c h v a l u j e stanovisko k návrhu zákona České národní rady o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře, uvedené v příloze tohoto usneseni;

II. p o v ě ř u j e předsedu vlády, aby o tomto stanovisku vlády informoval předsedkyni České národní rady.

Provede:

předseda vlády

Předseda vlády

JUDr. Petr Pithart v.r.


Příloha k usnesení vlády ČR ze dne 11.4.1991 č.106

S t a n o v i s k o

vlády České republiky

k návrhu zákona České národní rady o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře

Vláda České republiky na svém zasedání dne 11. dubna1991 projednala a posoudila návrh zákona České národní rady o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře, který předsedkyně České národní rady podle § 65 odst.1 zákona České národní rady č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, zaslala předsedovi vlády, aby k němu mohla vláda České republiky zaujmout stanovisko.

Vláda vítá iniciativu poslanců České národní rady na vydání zákona o lékařské, stomatologické a lékárnické komoře, neboť pokládá přímou účast samosprávných sdružení lékařů a dalších zdravotnických pracovníků při vytváření, provádění a kontrole zdravotní politiky za nutnou podmínku zavádění nového systému zdravotní péče. Princip stavovských komor, které garantují odbornou a morální způsobilost svých členů, patří k zásadám zdravotnických systémů ve vyspělých zemích a má svou osvědčenou tradici i v Československu.

Uskutečnění uplatňovaných záměrů ve zdravotnictví je však podmíněno novelizací některých ustanovení zákona o péči o zdraví lidu, kterou v současné době připravuje ministerstvo zdravotnictví, a přijetím popř. novelizací dalších právních předpisů v této oblasti, mezi něž patří i návrh zákona ČNR o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Jejich příprava by měla dále probíhat v úzké spolupráci všech zpracovatelů, která zabezpečí, že tyto předpisy budou vzájemně propojeny, aby tvořily jednotný celek a mohly jednotně působit při praktické aplikaci. Vláda si je vědoma, že při plnění tohoto úkolu se naráží na řadu dosud otevřených otázek a je připravena podílet se na jejich řešení.

Pokud jde o vlastní návrh zákona ČNR o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře doporučuje vláda vyjasnit při jeho dalším zpracování především tyto zásadní otázky:

1. Předložený návrh zákona ČNR znamená zásadní změnu v systému našeho zdravotnictví tím, že stanoví, aby některé působnosti vykonávané dosud státními orgány přešly na stavovské organizace mající sdružovat všechny lékaře, stomatology a lékárníky. Takovou změnu však nelze provést izolovaně pouze tímto zákonem, ale je ji třeba současně promítnout i do navazujících obecně závazných právních předpisů, především do zákona o péči o zdraví lidu a prováděcích předpisů vydaných na jeho základě (např. vyhlášky ministerstva zdravotnictví o poskytování léčebně preventivní péče a o zdravotnických pracovnících a jiných odborných pracovnících ve zdravotnictví). Návrh by měl být také obsahově i formálně provázán s právní úpravou o poskytování zdravotní péče v nestátních zdravotnických zařízeních, jehož zásady připravuje ministerstvo zdravotnictví. Proto se doporučuje, aby další práce na přípravě zákona ČNR o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře byly úzce koordinovány s ministerstvem zdravotnictví a dalšími dotčenými orgány při přípravě ostatních právních úprav voblasti zdravotnictví, a aby tyto právní úpravy nabyly účinnosti současně.

2. Podle návrhu zákona ČNR o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře se mají zřídit nové instituce zvláštního typu, v jejichž postavení a činnosti se spojuje několik funkcí. Komory mají vystupovat jednak jako samosprávná zájmová sdružení občanů k prosazování jejich profesních zájmů, přičemž podmínkou pro výkon profese občanem je povinné členství v příslušné komoře, jednak mají vytvářet podmínky k soukromému podnikání svých členů. Současně se navrhuje, aby komory povolovaly výkon lékařského, stomatologického a lékárnického povolání a zaručovaly odbornost svých členů, tzn., že se má na komory přenést ve stanovených oblastech výkon státní správy.

Vzhledem k závažnosti právních i společenských dopadů připravované právní úpravy se doporučuje doplnit návrh ústavně právním rozborem zejména ve vztahu k ustanovením čl. 24 ústavního zákona o čs. federaci, která svěřují federaci úpravu podnikání občanů a právnických osob i úpravu vztahů vznikajících při podnikatelské a jiné hospodářské činnosti občanů a právnických osob, ve vztahu k ustanovení čl. 37 odst. 3 téhož ústavního zákona, podle něhož uskutečňuje Federální shromáždění, pokud to vyžaduje jednota právního řádu, zákonnou úpravu ve věcech péče o zdraví lidu, a ve vztahu k ustanovením čl. 20 a 26 Listiny základních práv a svobod upravujících právo svobodného sdružování, právo na svobodnou volbu povolání i přípravu k němu, jakož i právo podnikat a provozovat jinou hospodářskou činnost.

3. Na základě předloženého návrhu zákona mají být komory nadány některými významnými pravomocemi vůči svým členům (např. povolovat výkon lékařského, stomatologického a lékárnického povolání, stanovovat podmínky a udělovat povolení k soukromé praxi svých členů, rozhodovat o zřízení lékárny a jiného zařízení lékárenské péče), aniž by se stanovilo,jaká ingerence bude v těchto věcech zachována státním orgánům. Rovněž by mělo být založeno právo člena komory dovolat se v případě nesouhlasu s postupem komory rozhodnutí orgánu státní správy nebo soudu.