Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 2001 > 2001-02-14

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 14. února 2001 č. 144 + 2P

ke Zprávě o korupci v České republice a o plnění harmonogramu opatření
Vládního programu boje proti korupci


Vazba na záznam z jednání vlády:

V l á d a

I. b e r e n a v ě d o m í Zprávu o korupci v České republice a o plnění harmonogramu opatření Vládního programu boje proti korupci v České republice s úpravou podle připomínky vlády;

II. u k l á d á

1. členům vlády, vedoucím ústředních správních úřadů, řediteli Bezpečnostní informační služby a přednostům okresních úřadů

a) pokračovat v plnění Vládního programu boje proti korupci schváleného usnesením vlády ze 17. února 1999 č.125 s výjimkou úkolu B.2, B.4 a D.2 harmonogramu opatření,

b) pravidelně vždy k 31. lednu předkládat ministru vnitra podklady ke zpracování Zprávy o korupci v České republice, a to podle osnovy uvedené v příloze č. 1 tohoto usnesení,

2. ministrům vnitra a spravedlnosti iniciovat veřejnou diskusi k formulování minimálního společného protikorupčního programu pro Českou republiku, s využitím výchozích tezí uvedených v příloze č. 2 tohoto usnesení,

3. ministru vnitra předložit vládě do 31. března 2002 Zprávu o korupci v České republice v roce 2001, doplněnou o informace o vývoji boje proti korupci v zahraničí.


Provedou:
členové vlády,
vedoucí ústředních
správních úřadů,
ředitel Bezpečnostní
informační služby,
přednostové okresních úřadů




Osnova pro zpracování podkladu ke zprávě o korupci v České republice


1. Informace o plnění úkolů z Vládního programu boje proti korupci v České republice schváleného dne 17. února 1999 usnesením č. 125. Návrh dalších opatření.

2. Přehled případů korupčního jednání v instituci a jí podřízených organizacích, doba a způsob spáchání, informace o řešení případu. Výsledky vnitřní i vnější kontrolní činnosti vztahující se k problematice systémových podmínek pro korupční jednání.

3. Přehled technických preventivních opatření k bránění korupce, a na základě jaké analýzy byla opatření přijata a vyhodnocení účinnosti těchto opatření.

4. Způsob spolupráce s veřejností a nevládním sektorem při zabraňování korupci a jejím odhalování.

5. Vzdělávací akce týkající se potírání korupce. Informace o zvyšování odborné a etické úrovně pracovníků, kteří se zabývají činnostmi, kde je zvýšená možnost korupčního jednání (povolování výjimek ze zákona, poskytování dotací, kontrola hospodaření, zadávání služeb či výzkumných projektů atp.).

6. Mezinárodní spolupráce v rámci potírání korupce. Informace o získaných poznatcích z funkčního procesu mezinárodních organizací a o implementaci těchto poznatků do vnitřního systému, ať již správního, trestního či kontrolního (viz např. OLAF a poznání jejích kontrolních mechanismů v rámci EU).



Výchozí teze pro přípravu společné protikorupční strategie
pro Českou republiku
Navrhuje se uzavření České antikorupční dohody (dále jen "Dohoda"), k níž by mohli přistoupit všichni, kteří by chtěli přispět ke snižování úrovně korupce v České republice. Dohoda by měla být vypracována v úzké součinnosti představitelů politických stran a občanské veřejnosti. Cílem navrhované Dohody by bylo jasně deklarovat zájem české společnosti aktivně proti korupci postupovat a stanovit základní východiska pro tento aktivní postup. 1. Přispívat k odstranění všech důvodů k podezření na korupční jednání, protěžování, nepotismus a klientelismus v souvislosti s veřejným životem v ČR.

2. Účastnit se na věcné diskusi o všech legislativních i organizačních opatřeních, jak zabraňovat korupci v České republice. V rámci této diskuse vytvářet pravidelná diskusní fóra (kulaté stoly apod.) k jednotlivým problémům protikorupční politiky, v jejich rámci identifikovat oblasti, které jsou nejnáchylnější k rozvoji korupce a následně se podílet na revizi klíčových zákonů i administrativních postupů.

3. Podílet se na vypracování zásad jednání veřejného činitele vůči lobbistům a v případech obvinění z korupce.

4. Podílet se na monitoringu jednotlivých případů korupce a trvat na důsledném vyšetření všech podezření.

Výchozí teze pro přípravu Dohody by měly být veřejně prodiskutovány a pokud budou akceptovány, měl by na základě diskuse být vypracován konečný text Dohody. Redakci textu Dohody by zajistila společná pracovní skupina složená ze zástupců těch, kteří budou mít o přistoupení k Dohodě zájem.