Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 1998 > 1998-06-10

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 10. června 1998 č. 397

o Principech vědní politiky České republiky
na přechodu do 21. století


Vazba na záznam z jednání vlády:

V l á d a

I. s c h v a l u j e Principy vědní politiky České republiky na přechodu do 21. století uvedené v příloze tohoto usnesení;

II. u k l á d á ministru školství, mládeže a tělovýchovy a předsedovi Rady vlády České republiky pro výzkum a vývoj ve spolupráci s ostatními členy vlády a vedoucími ostatních ústředních orgánů státní správy, předsedy Akademie věd České republiky a Grantové agentury České republiky, zástupci výzkumu a vývoje, podnikatelského sektoru a uživatelů zpracovat principy uvedené v bodě I tohoto usnesení do návrhu národní politiky výzkumu a vývoje a předložit tento materiál vládě do 31. prosince 1999.


Provedou:

členové vlády,
vedoucí ostatních ústředních
orgánů státní správy,
předsedové Akademie věd
České republiky a Grantové
agentury České republiky



Předseda vlády

Ing. Josef T o š o v s k ý , v. r.


P R I N C I P Y

VĚDNÍ POLITIKY ČESKÉ REPUBLIKY
NA PŘECHODU DO 21. STOLETÍ


I.
Úvodní ustanovení


1. Vláda vědoma si významu vědy pro stabilní a udržitelný rozvoj ekonomiky a společnosti i jejího dopadu na život a zdraví občanů, povinnosti uchovat a rozvíjet národní intelektuální bohatství a vzdělanost národa a přispívat ke světovému poznání, zodpovědnosti respektovat obdobné dokumenty vědní politiky států Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (dále jen “OECD”) a Evropské unie při přípravě České republiky na vstup do Evropské unie, současných problémů výzkumu a vývoje a odkládání jejich řešení, přijímá Principy vědní politiky České republiky na přechodu do 21. století jako základní koncepční dokument, na který bude navazovat dlouhodobá národní politika výzkumu a vývoje.

2. Vláda doporučuje, aby vláda ustavená po volbách uskutečněných v červnu 1998 navázala na tyto principy a do roku 2000 připravila a schválila národní politiku výzkumu a vývoje, která bude vycházet z potřeb České republiky a bude obsahově i formálně srovnatelná s politikami členských států Evropské unie.

II.
Cíle a hlavní zásady vědní politiky

1. Udržitelný rozvoj společnosti, prosperita České republiky, vzdělanost, zdraví, bezpečnost a spokojenost občanů na počátku 21. století jsou závislé na úspěšnosti účelně strukturovaného, dostatečně podporovaného a vhodně motivovaného výzkumu a vývoje. Jedním z hlavních cílů státní podpory je zvyšování konkurenceschopnosti ekonomiky České republiky.

2. Výzkum a vývoj patří k produktivním oblastem veřejného zájmu. Získávání poznatků a jejich plynulý přechod od základního výzkumu, přes aplikovaný výzkum až k vývoji nových, konkurenceschopných výrobků, technologií a služeb, musí být, stejně jako ve všech státech OECD, podporováno ze zdrojů podnikatelského sektoru a ze zdrojů veřejných. Přímá finanční podpora (příspěvky, dotace, subvence, granty, apod.) musí být doplňována řadou nepřímých nástrojů podpory (daňové a úvěrové podpory, odpisová zvýhodnění, apod.).

3. Politika výzkumu a vývoje musí být koordinována s dalšími oblastmi veřejného zájmu, především s politikou hospodářskou, proexportní, sociální, vzdělanostní, zdravotní, bezpečnostní (obrannou), politikou životního prostředí, dopravní, kulturní a zahraniční.

4. Globalizace světové ekonomiky a globalizace informačních toků zvyšují naléhavost zapojování České republiky do mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji. Vláda bude proto i nadále podporovat rozvoj mezinárodní spolupráce a vytvářet podmínky pro zvýšení její úspěšnosti.

5. Výrazněji než doposud bude podporováno zvýšení výkonnosti a efektivnosti výzkumu a vývoje, kterých bude dosaženo zejména:

a) posílením principu zásluhovosti - vyšší podpora bude směřovat k výkon-nějším a efektivnějším pracovníkům a organizacím výzkumu a vývoje,

b) postupným dopracováním právních předpisů pro výzkum a vývoj, systému státní podpory této oblasti, kritérií rozdělování prostředků a hodnocení výsledků a jejich přizpůsobováním standardům států Evropské unie,

c) postupným naplňováním věcných priorit v cílově orientovaném a aplikovaném výzkumu, včetně respektování priorit programů Evropské unie.


III.
Věcné (tématické) priority

1. Jednou z nejvýznamnějších částí standardní politiky výzkumu a vývoje bude stanovení priorit pro tuto oblast. Priority bude formulovat státní správa společně s vědeckou obcí a podnikatelským, resp. uživatelským, sektorem s různou mírou účasti všech stran tak, aby vyjadřovaly základní směry budoucího rozvoje ve výzkumu a vývoji.

2. V základním výzkumu nebude vláda zasahovat do výběru témat, postupů a metod. Jejich výběr je záležitostí vědců samotných, jejich grémií a institucí. Vláda podpoří takové zaměření základního výzkumu, které bude přihlížet k možnostem a předpokladům dosažení vynikajících výsledků v mezinárodním porovnání a k možnostem získávání poznatků, pro jejichž další využití má Česká republika předpoklady v aplikovaném výzkumu, ve vývoji a v realizaci. Vláda považuje za žádoucí, aby menší část finančních prostředků byla použita na podporu výzkumu nových a otevřených problémů (témat), zvláště v prostředí, které zaručuje akademickou svobodu bádání a kritičnost akademické obce.

3. Základní formou podpory cílově orientovaného výzkumu, aplikovaného výzkumu a vývoje budou vládní (národní) programy výzkumu a vývoje. Vláda bude usilovat o jejich pečlivou a koordinovanou přípravu a o zajištění návaznosti těchto programů na politiky příslušných oblastí veřejného zájmu. Pro přípravu těchto programů bude státní správa organizovat a koordinovat společná jednání zástupců a institucí výzkumu, zástupců a sdružení realizátorů a uživatelů výsledků výzkumu a vývoje a zástupců veřejnosti.

4. V experimentálním vývoji bude priority formulovat především podnikatelský, resp. uživatelský, sektor jako objednávky u výzkumných a vývojových pracovišť. Státní správa se na nich bude výrazněji podílet v případech, kdy půjde o vývoj pro potřeby státu (například u obranného vývoje).

5. Z veřejných zdrojů nebude podporován výzkum a vývoj produktů, postupů a metod, které jsou zakázány mezinárodními smlouvami či konvencemi (chemické zbraně, biologické zbraně, apod.) ani výzkum a vývoj, který je v rozporu s etickými a morálními normami uznávanými světovou vědeckou obcí.

IV.
Financování

1. Vláda bude, počínaje rokem 1999, každoročně podle ekonomických možností zvyšovat přímou státní finanční podporu výzkumu a vývoje tak, aby při přijetí České republiky do Evropské unie představovala nejméně 0,7 % hrubého domácího produktu.

2. Vláda bude vytvářet podmínky pro postupné zvyšování výdajů podnikatelské sféry na výzkum a vývoj. Vláda hodlá nepřímými nástroji podpořit přirozený zájem podniků o financování výzkumu a vývoje.

3. Vláda bude dále vytvářet podmínky pro zvýšení příspěvků na výzkum a vývoj ze zahraničních zdrojů. Přístup České republiky k 5. rámcovému programu výzkumu a vývoje Evropské unie přispěje nejen ke zvýšení úrovně tuzemského výzkumu a vývoje, ale otevře výzkumným a vývojovým pracovištím České republiky přístup k finančním zdrojům Evropské unie.

4. Rozdělování prostředků státní podpory výzkumu a vývoje v České republice bude směřovat k dosažení takových podílů užití všech státních zdrojů v jednotlivých sektorech, které jsou běžné ve státech Evropské unie. Konkrétní podíly sektoru vysokých škol, státního (mimouniverzitního) sektoru a podnikatelského sektoru budou stanoveny při přípravě národní politiky výzkumu a vývoje s tím, že

a) prioritou bude zvyšování podpory výzkumu na vysokých školách tak, aby se jeho úroveň postupně dostala na úroveň vyspělých států,

b) nedílnou součástí státní podpory bude podpora mimouniverzitního výzkumu v ústavech Akademie věd České republiky a v resortních výzkumných ústavech ve státním sektoru,

c) cílem podpory průmyslového výzkumu a vývoje bude výzkum a vývoj progresivních a zároveň konkurenceschopných technologií zajišťovaných spoluprací vysokých škol a výzkumných ústavů s podnikatelským sektorem,

d) při rozdělování podpory se bude důsledně přihlížet k dosahovaným výsledkům a k efektivnosti využívání prostředků.

5. Obranný výzkum a vývoj bude účelově podporován především formou projektů na základě veřejných zakázek dostupných pro všechny druhy organizací v souladu se standardy Evropské unie, Organizace Severoatlantické smlouvy (NATO) a OECD v závislosti na měnící se mezinárodní bezpečnostní situaci a úkolech, které bude muset systém obrany státu plnit při uskutečňování bezpečnostní politiky České republiky.

6. Vláda zajistí účelovou a institucionální podporu výzkumu a vývoje i pro další významné oblasti, jakými jsou zemědělství, zdravotnictví, ochrana životního prostředí, ochrana kulturního dědictví, sociální sféra a bezpečnost práce. Podpořen bude i společenský výzkum, zejména výzkum problémů souvisejících s transformací ekonomiky a společnosti, procesy globalizace, začleňováním do struktur svobodného světa, přechodem k informační společnosti a další.

7. Při podpoře jednotlivých oblastí výzkumu a vývoje bude kladen důraz na podporu vzniku společných výzkumných pracovišť, podporu mladých pracovníků, rozvoj infrastruktury pro potřeby výzkumu a vývoje, transfer výsledků výzkumu a vývoje a na komunikaci pracovníků výzkumu a vývoje s uživateli a veřejností.

8. Rozdělování finanční podpory bude důsledně přihlížet k dosahovaným výsledkům. Při rozhodování o institucionálním a účelovém financování výzkumu a vývoje se bude uplatňovat objektivní vyhodnocení dosažených výsledků podle více kritérií, včetně hodnocení přínosů pro ekonomiku a společnost. Veřejnost bude informována nejen o rozdělení účelových prostředků jako doposud, ale i o rozdělení institucionálních prostředků a dosažených výsledcích.

9. Institucionální podpora výzkumu bude poskytována podle stanovených pravidel na základě hodnocení dosažených výsledků a výzkumných záměrů organizacím, které nebyly zřízeny nebo založeny za účelem podnikání.

10. Účelová podpora cílově orientovaného výzkumu, aplikovaného výzkumu a vývoje, poskytovaná na základě veřejné soutěže, vyhlašované pro naplnění cílů programů (formulovaných společně státní správou, reprezentanty výzkumu a vývoje a podnikatelským sektorem nebo zástupci uživatelů), bude ve smlouvách na celou dobu řešení projektu podmíněna uplatněním výsledků a uvedením veškerých nákladů na řešení projektů a jejich úplným vyúčtováním.

11. Do připravovaných návrhů zákonů a navazujících předpisů, týkajících se použití prostředků státního rozpočtu, budou zapracovány standardy Evropské unie z oblasti výzkumu a vývoje. Upraveno bude zejména přímé poskytování prostředků na účet nositele na základě smluv a členění finančních prostředků na podstatně menší počet kategorií. Dále bude upraveno včasné poskytování prostředků nositelům projektů.

V.
Ostatní formy státní podpory

1. V rámci přípravy vědní politiky bude provedena objektivní a podrobná analýza výhod a nevýhod ostatních (nepřímých) forem státní podpory výzkumu a vývoje, včetně vyhodnocení zahraničních zkušeností s těmito nástroji podpory.

2. Na základě analýzy bude připraven zdůvodněný návrh zavedení daňových, celních, úvěrových a jiných úlev i dalších nepřímých nástrojů podpory, které budou v souladu s legislativou Evropské unie, a budou pro Českou republiku výhodnější než přímá podpora.

VI.
Mezinárodní spolupráce

V oblasti mezinárodní spolupráce bude pro Českou republiku prioritou zapojení do struktur výzkumu a vývoje Evropské unie, především plný přístup k 5. rámcovému programu výzkumu a vývoje, a zapojení do spolupráce ve výzkumu a vývoji v rámci Organizace Severoatlantické smlouvy (NATO). Dále bude pokračovat podpora samostatných projektů mnohostranné a dvoustranné spolupráce vybraných ve veřejné soutěži, a podpora účasti ve významných mezinárodních vládních i nevládních organizacích.

VII.
Institucionální a organizační aspekty

1. Bude navrženo nahrazení současného platného zákona České národní rady č. 300/1992 Sb., o státní podpoře výzkumu a vývoje, novým zákonem o výzkumu a vývoji, do kterého by byla zapracována legislativa Evropské unie, zejména z oblasti podpory aplikovaného výzkumu a vývoje a využití jeho výsledků.

2. Státní správa ve výzkumu a vývoji zajistí tvorbu a realizaci vědní politiky, její provázanost s ostatními politikami, transparentní, objektivní a efektivní rozdělování finančních prostředků a pravidelné hodnocení výsledků celého systému státní podpory výzkumu a vývoje. V souvislosti se zapojováním do struktur výzkumu a vývoje Evropské unie vzrostou nároky na státní správu vyplývající z navazování a udržování kontaktů s příslušnými orgány Evropské unie a orgány jednotlivých států Evropské unie, včetně zabezpečování nezbytných agend.

3. Vláda legislativně a organizačně zajistí převod podstatné části stávajících rozpočtových a příspěvkových organizací zabývajících se výzkumem a vývojem, zejména ústavů Akademie věd České republiky a resortních výzkumných ústavů, na veřejnoprávní organizace.

VIII.
Personální aspekty

Politika výzkumu a vývoje bude pokračovat v řešení dlouho zanedbávaných personálních aspektů této oblasti, zejména v podpoře mladých vědců a talentů a rovněž zlepšení možností pro uplatnění žen ve výzkumu a vývoji. Podporovány budou studium a vědecká výchova ve vyspělých státech a obdobná nabídka pro zahraniční partnery v České republice.

IX.
Infrastruktura výzkumu a vývoje

1. Vláda bude i nadále věnovat pozornost i rozvoji infrastruktury výzkumu a vývoje. Formou vhodných programů bude podporovat rozvoj zdrojů, organizací a zařízení pro přenos a poskytování informací pro pracovníky a organizace výzkumu a vývoje. Záměrem vlády je podpořit pořizování a provoz velkých a nákladných výzkumných přístrojů a zařízení, která budou společně využívána větším počtem pracovišť výzkumu a vývoje.

2. Podporu infrastruktury, která slouží nejen výzkumu a vývoji, ale i jiným oblastem, například vzdělávání, kultuře a informatice obecně, zajistí vláda na základě koordinace politiky výzkumu a vývoje s příslušnými politikami jiných oblastí (vzdělávací, kulturní, telekomunikační, apod.).


X.
Morálně - etické aspekty

1. Součástí formulace politiky výzkumu a vývoje bude i diskuse o morálně-etických aspektech této oblasti, která bude směřovat jednak ke zlepšení právních předpisů, jednak k formulaci kodexů morálky ve vědě obdobně, jako je tomu ve vyspělých státech.

2. Součástí politiky výzkumu a vývoje bude i podrobné hodnocení úrovně výsledků výzkumu a vývoje, jejich vlivu na člověka, společnost a životní prostředí, a hodnocení rizik vyplývajících z realizace těchto výsledků.

XI.
Komunikace s veřejností

Součástí formulace politiky výzkumu a vývoje bude zlepšení komunikace pracovníků vědy, výzkumu a vývoje s veřejností a hledání nových forem, které by tuto komunikaci zajistily.