Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 2000 > 2000-04-19

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 19. dubna 2000 č. 392 + P

k návrhu na obeslání diplomatické konference k přijetí Smlouvy o patentovém právu,
která se koná v Ženevě ve dnech 11. května až 2. června 2000,
a o jejím podpisu s výhradou ratifikace


Vazba na záznam z jednání vlády:

V l á d a

I. s o u h l a s í

1. s obesláním diplomatické konference k přijetí Smlouvy o patentovém právu, která se koná v Ženevě ve dnech 11. května až 2. června 2000 (dále jen “Konference”),

2. s postupem delegace České republiky (dále jen “delegace”) na Konferenci podle směrnice uvedené v příloze tohoto usnesení,

3. s podpisem Smlouvy o patentovém právu (dále jen “Smlouva”) s výhradou ratifikace pokud se konečný text výrazně neodchýlí od zásad obsažených ve směrnici uvedené v bodě I/2 tohoto usnesení;

II. j m e n u j e delegaci na Konferenci ve složení:

vedoucí delegace: Karel Čada, předseda Úřadu průmyslového vlastnictví,

alternát: Miroslav Somol, velvyslanec České republiky a stálý představitel České republiky při Organizaci spojených národů a mezinárodních organizací v Ženevě,

členové delegace: Jaroslav Kozák, ředitel patentového odboru, Úřad průmyslového vlastnictví,

Marcela Hujerová, zástupkyně ředitele odboru mezinárodního a evropské integrace, Úřad průmyslového vlastnictví

III. d o p o r u č u j e prezidentu republiky, aby přenesl na vládu pravomoc ke sjednání Smlouvy

IV. z m o c ň u j e

1. předsedu Úřadu průmyslového vlastnictví jmenovat po dohodě s místopředsedou vlády a ministrem zahraničních věcí experty, kteří se účastní Konference, a to v maximálním počtu dvou osob,

2. vedoucího delegace a jeho alternáta

a) k podpisu závěrečného aktu nebo jiného dokumentu, v němž budou shrnuty výsledky jednání Konference,

b) aby po přenesení pravomoci podle bodu III tohoto usnesení podepsal Smlouvu s výhradou ratifikace

V. u k l á d á

1. vedoucímu delegace na Konferenci zajistit postup delegace na Konferenci podle bodu I/2 tohoto usnesení,

2. místopředsedovi vlády a ministru zahraničních věcí vybavit delegaci na Konferenci příslušnými plnými mocemi,

3. ministru průmyslu a obchodu ve spolupráci s předsedou Úřadu průmyslového vlastnictví předložit vládě

a) podepsanou Smlouvu k návrhu na další opatření

b) zprávu o průběhu a výsledcích Konference

VI. b e r e n a v ě d o m í , že náklady spojené s vysláním delegace na Konferenci budou hrazeny z rozpočtu Úřadu průmyslového vlastnictví a Ministerstva zahraničních věcí.


Provedou:

místopředseda vlády a ministr
zahraničních věcí,
ministr průmyslu a obchodu,
předseda Úřadu průmyslového vlastnictví





Směrnice pro jednání delegace České republiky


1. Delegace bude při jednání Konference vycházet z cílů průmyslové a obchodní politiky České republiky, v níž patentová ochrana vynálezů jako jeden z nezbytných předpokladů rozvoje technického pokroku a mezinárodního obchodu zaujímá významné místo. Bude prezentovat ČR jako zemi s vyspělou tradicí v patentování vynálezů, která plně podporuje proces mezinárodní harmonizace patentového práva a pravidelně se účastní v rámci Světové organizace duševního vlastnictví (WIPO) na tomto procesu pro zdokonalení ochrany vynálezů.

2. Delegace bude při jednání Konference vycházet z priority zahraniční politiky ČR zaměřené na vstup do Evropské unie a ze závazků vyplývajících z Evropské dohody zakládající přidružení mezi Českou republikou na jedné straně a Evropskými společenstvími a jejich členskými státy na straně druhé a bude přihlížet a podporovat zájmy členských států Evropského společenství, které je, vedle států, potenciální smluvní stranou smlouvy.

3. V rámci těchto závazků delegace bude zejména vycházet ze závazku přistoupit k Mnichovské úmluvě o udělování evropských patentů a k Evropské patentové organizaci (EPO) a bude při jednání Konference přihlížet a podporovat zájmy členských států ES současně i jako členských států Evropské patentové organizace, která je významnou regionální organizací udělující evropské patenty, a proto je, vedle států, další potenciální smluvní stranou smlouvy.

4. Delegace bude podporovat závazek všech smluvních stran podřídit se ustanovením Pařížské úmluvy na ochranu průmyslového vlastnictví, která se týkají patentů, a který zajišťuje další rozšíření stejných základů mezinárodního systému patentové ochrany vynálezů na smluvní strany, které nejsou členy Pařížské úmluvy.

5. V otázce stanovení dne podání národní nebo regionální přihlášky vynálezu, který je významný pro vznik práva přednosti, delegace bude podporovat stanovení jednotných formálních požadavků, které musí přihláška pro tyto účely splňovat a které se stanou závazné pro všechny smluvní strany. To výrazně usnadní a zjednoduší postup přihlašovatele při jejím podání a při zajištění práva přednosti podle Pařížské úmluvy.

6. Při projednávání formálních požadavků týkajících se formy a obsahu národní nebo regionální patentové přihlášky, delegace bude podporovat princip sjednocení těchto požadavků s obdobnými požadavky stanovenými pro mezinárodní přihlášku podle Smlouvy o patentové spolupráci (PCT), jíž je ČR smluvní stranou, s cílem umožnit přihlašovateli použít žádost mezinárodní přihlášky PCT jako národní nebo regionální přihlášku. To dále zjednoduší postup přihlašovatele při získání tuzemské i zahraniční ochrany na vynález.

7. Při projednávání otázek týkajících se forem a způsobů podávání přihlášek vynálezů, žádostí a ostatních sdělení vztahujících se k patentovým přihláškám nebo patentům u národních nebo regionálních patentových úřadů, delegace bude souhlasit s principem, podle něhož smluvní strany nejsou zavázány přijímat elektronická podání přihlášek vynálezů a ostatních sdělení a vyloučit jejich podání v papírové formě, dále bude souhlasit s použitím jednotných formálních požadavků pro tato elektronická podání v souladu se Smlouvou o patentové spolupráci (PCT), pokud smluvní strany, v souladu s rozvojem elektronizace, tato podání umožní. Delegace bude také podporovat stanovení vzorových mezinárodních formulářů a vzorových mezinárodních formátů pro jednotlivé úkony řízení.

8. Při projednávání otázek týkajících se řízení ve věcech přihlášek nebo patentů před národními nebo regionálními patentovými úřady, zejména zastupování, prodlužování lhůt, rozhodování o pokračování v řízení, o navrácení práv přihlašovateli nebo majiteli při zmeškání lhůt, zápisu změny jména, adresy nebo osoby přihlašovatele nebo majitele, licenčních smluv, zástavních práv do rejstříku, delegace bude podporovat princip stanovení jednotných formálních požadavků, jejichž cílem je další usnadnění postupu přihlašovatele, majitele nebo jiné zainteresované osoby a zjednodušení a urychlení těchto řízení u úřadů. Delegace bude podporovat ustanovení zachovávající patentovým úřadům možnost vyžádat si, v případě důvodných pochybností o věrohodnosti údajů uvedených přihlašovatelem vynálezu nebo majitelem patentu, nezbytné důkazy. Toto oprávnění úřadů není na újmu práv přihlašovatele nebo majitele.

9. Při projednávání administrativních a závěrečných ustanovení delegace bude souhlasit a plně podporovat účast Evropského společenství a Evropské patentové organizace ve smlouvě.