Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 1999 > 1999-12-22

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 22. prosince 1999 č. 1342 + P

k poslaneckému návrhu zákona o podnikových radách a delegátech
zaměstnanců a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů
(sněmovní tisk č. 453)


Vazba na záznam z jednání vlády:

V l á d a

I. p ř i j í m á k návrhu zákona o podnikových radách a delegátech zaměstnanců a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů (sněmovní tisk č. 453), stanovisko uvedené v příloze tohoto usnesení;

II. p o v ě ř u j e předsedu vlády, aby o stanovisku vlády uvedeném v bodě I tohoto usnesení informoval předsedu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.


Provede:

předseda vlády





S t a n o v i s k o

vlády k návrhu zákona o podnikových radách a delegátech
zaměstnanců a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů
(sněmovní tisk č. 453)


Vláda na jednání své schůze dne 22. prosince 1999 posoudila a projednala návrh zákona o podnikových radách a delegátech zaměstnanců a o změně některých souvisejících zákonů (sněmovní tisk č. 453) a konstatuje, že zavedení institutu podnikových rad je nezbytné i z hlediska požadavků na harmonizaci právního řádu s komunitárním právem.

Vláda proto již předložila Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k projednání návrh novely zákona č. 65/1965 Sb., zákoník práce, která obsahuje, mimo jiné, i úpravu záležitostí, které jsou předmětem předloženého návrhu zákona.

Kromě toho vláda upozorňuje, že předložený návrh zákona obsahuje zejména dále uvedené nedostatky.

1. Předložený návrh zákona není zcela v souladu s příslušnými směrnicemi Evropských společenství, platnými pro tuto oblast. Jde například o Směrnici Rady č. 94/45/EC z 22. září 1994, o zřízení evropské závodní rady, nebo Směrnici Rady č. 77/187/EEC ze 14. února 1977 o sbližování zákonů členských států týkajících se zachování práv zaměstnanců v případě převodu podniků, podnikání a částí podniků (ve znění Směrnice Rady č. 98/50/EC).

2. Předložený návrh zákona narušuje princip rovnosti tím, že umožňuje volbu podnikových rad a delegátů zaměstnanců jen v některých odvětvích a není tak v souladu s Listinou základních práv a svobod.

3. V předloženém návrhu zákona jsou používány pojmy, jejichž zamýšlený význam neodpovídá obsahu těchto pojmů, jak je vymezen v právním řádu, například se to týká pojmů “podnik, živnost”, nebo používá pojmy, které právní řád nezná a samotný návrh je nevymezuje, například se to týká pojmu “sektor”.

4. Návrh obsahuje řadu dalších legislativních nedostatků, včetně nepřímých novel zákona č. 65/1965 Sb., zákoník práce a zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů.