Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 2002 > 2002-01-09

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 9. ledna 2002 č. 36 + P

k Informaci o plnění úkolů a aktivit vyplývajících z Akčního plánu zdraví
a životního prostředí České republiky a
o činnosti Rady pro zdraví a životní prostředí a
k návrhu Statutu Rady pro zdraví a životní prostředí


Vazba na záznam z jednání vlády:

V l á d a

I. b e r e n a v ě d o m í Informaci o plnění úkolů a aktivit vyplývajících z Akčního plánu zdraví a životního prostředí České republiky a o činnosti Rady pro zdraví a životní prostředí obsaženou v části III předloženého materiálu; II. s c h v a l u j e Statut Rady pro zdraví a životní prostředí obsažený v příloze tohoto usnesení;

III. z r u š u j e přílohy č. 1, 2 a 3 usnesení vlády ze 7. dubna 1999 č. 296, o Statutu, složení a Programu činnosti Rady pro zdraví a životní prostředí.





Statut Rady pro zdraví a životní prostředí


Článek l
Úvodní ustanovení

(1) Rada pro zdraví a životní prostředí (dále jen "Rada") je stálým poradním orgánem vlády České republiky v oblasti zdraví a životního prostředí.

(2) Rada byla zřízena vládou České republiky usnesením vlády z 9. prosince 1998 č. 810.


Článek 2
Působnost

(1) Rada řídí, koordinuje a kontroluje úkoly vyplývající z Akčního plánu zdraví a životního prostředí ČR (dále jen "Akční plán"), evropských nebo mezinárodních ministerských konferencí o zdraví a životním prostředí a další aktivity na úseku zdraví a životního prostředí.

(2) Rada zejména:

(3) Rada má meziresortní působnost.

Článek 3
Složení Rady

(1) Rada má celkem 14 členů, kterými jsou předseda, místopředseda a další členové.

(2) Předsedou Rady je ministr zdravotnictví (z titulu funkce).

(3) Místopředsedou Rady je hlavní hygienik ČR. Členy Rady jmenuje a odvolává předseda Rady na návrh příslušného ministra, resp. předsedy Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

(4) Členy Rady jsou: náměstek ministra životního prostředí, náměstek ministra zemědělství, náměstek ministra dopravy a spojů, náměstek ministra průmyslu a obchodu, náměstek ministra zahraničních věcí, náměstek ministra financí, náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy, náměstek ministra pro místní rozvoj, náměstek ministra vnitra, náměstek ministra práce a sociálních věcí, náměstek ministra obrany a náměstek předsedy Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

(5) Funkční období všech členů Rady je čtyřleté a v zásadě se kryje s funkčním obdobím vlády. Rada v dosavadním složení vykonává po skončení funkčního období vlády činnost do té doby, než je jmenována Rada nová.

(6) Pokud byl některý člen Rady jmenován v průběhu funkčního období vlády, skončí jeho funkční období zároveň s koncem funkčního období vlády. Počet opakovaných jmenování není omezen, pokud není omezení dáno zákonem.

(7) Členství v Radě automaticky končí
(8) Současně s návrhem na odvolání člena Rady, nejpozději však do 30 dnů od odvolání, musí být předsedovi Rady předložen návrh na jmenování nového člena dle odstavce 3.

(9) Členství v Radě je nezastupitelné, s výjimkou člena vlády, kterého může zastupovat hlavní hygienik ČR, místopředseda Rady.

(10) Pravidla upravující činnost Rady, jejích výborů a pracovních skupin se vztahují přiměřeně i na stálé spolupracovníky.

Článek 4
Předseda Rady

(1) Předseda Rady odpovídá za činnost Rady vládě.

(2) Předseda Rady svolává a řídí zasedání Rady. Zasedání Rady se konají podle potřeby, nejméně však jedenkrát za tři měsíce.

(3) Předseda Rady dále zejména
(4) Po dobu jeho nepřítomnosti zastupuje předsedu Rady a řídí její zasedání místopředseda Rady. V odůvodněných případech může předseda Rady pověřit svoláváním a řízením zasedání místopředsedu trvale, pak se jedná o tzv. výkonného místopředsedu.


Článek 5
Členové Rady

(1) Členové Rady jsou povinni účastnit se zasedání Rady a schůzí či jednání výborů a pracovních skupin, do kterých jsou zařazeni (dále jen "jednání Rady").

(2) Členové Rady mají právo předkládat Radě návrhy a podílet se na jejím jednání. Mají právo účastnit se jakéhokoli jednání a pracovní skupiny Rady.

(3) Pokud se člen Rady nemůže jednání účastnit, je jeho povinností omluvit se předem předsedovi Rady (prostřednictvím sekretariátu Rady) a zaslat alespoň neformální písemné vyjádření k jednotlivým bodům programu.

(4) V případě nemoci nebo jiných důvodů zvláště hodných zřetele může člen vyslat na jednání Rady jiného zaměstnance téhož úřadu (dále jen "zástupce"). Zástupce se musí nejpozději před započetím jednání Rady prokázat písemným zmocněním, podepsaným zastupovaným členem Rady.

(5) Zástupce smí hlasovat jen tehdy, když jej zastupovaný člen hlasováním k jednotlivým bodům výslovně pověřil.

Článek 6
Výbory Rady

(1) Rada může zřídit podle potřeby z řad svých členů stálé výbory. K práci ve výboru mohou být přizváni i externí spolupracovníci.

(2) O zřízení a zrušení výboru rozhoduje Rada. Předsedou výboru může být jen člen Rady.

(3) Každý výbor musí mít svůj statut, který podléhá schválení Radou. Ve statutu výboru musí být kromě jiného uvedeno, zda se jednání výboru řídí podle stejného jednacího řádu jako jednání Rady, nebo zda výbor jedná podle vlastního jednacího řádu.

Článek 7
Pracovní skupiny

(1) Rada zřizuje pracovní skupinu.

(2) Pracovní skupinu zřizuje a ruší předseda Rady zpravidla na návrh členů Rady. K práci v pracovní skupině mohou být přizváni i externí spolupracovníci.

(3) Pracovní skupina se zabývá dílčími otázkami z oblasti působnosti Rady, zejména připravuje podklady pro zasedání Rady.

Článek 8
Externí spolupráce

(1) Rada může požádat o spolupráci zaměstnance státní správy, kteří nejsou členy Rady, případně externí odborníky (dále jen „experti").

(2) Experti se mohou na pozvání předsedy Rady účastnit jednání Rady buďto ad hoc jako hosté k určité problematice, nebo se mohou účastnit práce v pracovní skupině jako stálí spolupracovníci.

Článek 9
Sekretariát Rady

(1) Činnost Rady (včetně činnosti jejích výborů i pracovních skupin) zabezpečuje sekretariát Rady (dále jen "sekretariát"). Funkci sekretariátu vykonává odbor hygieny a epidemiologie, který je organizační součástí Ministerstva zdravotnictví.

(2) Sekretariát zejména
(3) Pracovník sekretariátu se účastní zasedání Rady s hlasem poradním.

(4) Ministerstvo zdravotnictví pravidelně aktualizuje informace zveřejněné o Radě a výstupech z její činnosti na internetové stránce Úřadu vlády České republiky. Informace musí obsahovat také výčet všech výborů a pracovních skupin.
Článek 10
Náklady na činnost a odměny

(1) Náklady na činnost Rady jsou hrazeny z rozpočtu Ministerstva zdravotnictví. Jednání Rady i jejích výborů a pracovních skupin se konají v zařízeních Ministerstva zdravotnictví.

(2) Členové Rady mají nárok na úhradu prokazatelných cestovních nákladů, v souladu s platnými právními předpisy. Pracovní cesty schvaluje místopředseda Rady.

(3) Členové Rady nemají nárok na odměnu za výkon funkce, jedná se o veřejnou funkci.

(4) Expertovi, který s Radou spolupracuje, může být přiznána náhrada cestovních výdajů anebo odměna za vykonanou práci, kterou pro Radu prokazatelně vykonává na objednávku (tedy jako službu) nebo na základě dohody o práci konané mimo pracovní poměr (dohoda o provedení práce, dohoda o pracovní činnosti). Taková odměna náleží ve výši schválené ministrem zdravotnictví.

Článek 11
Jednací řád

(1) Jednací řád Rady upravuje způsob jednání Rady a zpravidla i jednání jejích výborů a pracovních skupin. Jednací řád Rady, jeho změny a doplňky, podléhají schválení Radou.

(2) V odůvodněných případech mohou mít výbory Rady samostatný jednací řád. Takové jednací řády rovněž podléhají schválení Radou.

(3) Pracovní skupiny jednají zpravidla neformálně a rozhodují konsensuálně. Pokud je to třeba, řídí se přiměřeně jednacím řádem Rady, případně jednacím řádem výboru, v jehož rámci působí. Předseda Rady rozhoduje při zřízení pracovní skupiny o tom, kterým jednacím řádem se bude skupina řídit.

Článek 12
Závěrečná ustanovení

(1) Tento Statut nabývá účinnosti dne 9. ledna 2002 na základě schválení vládou usnesením č. 36.

(2) Změny a doplňky Statutu podléhají schválení vládou.

(3) Statut je přístupný veřejnosti na internetové stránce Úřadu vlády České republiky. Na internetové stránce se zveřejňuje vždy úplné znění platného Statutu.