Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 1999 > 1999-03-10

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 10. března 1999 č. 212 + P

o obeslání diplomatické konference ke sjednání
Druhého protokolu k Úmluvě o ochraně
kulturních statků za ozbrojeného konfliktu


Vazba na záznam z jednání vlády:

V l á d a

I. s o u h l a s í s obesláním diplomatické konference ke sjednání Druhého protokolu k Úmluvě o ochraně kulturních statků za ozbrojeného konfliktu, která se uskuteční ve dnech 15. až 26. března 1999 v Haagu (dále jen “Konference”);

II. s c h v a l u j e směrnici pro postup delegace České republiky (dále jen “delegace”) na Konferenci uvedenou v příloze tohoto usnesení;

III. j m e n u j e paní Helenu B a m b a s o v o u , mimořádnou a zplnomocněnou velvyslankyni České republiky v Nizozemském království, vedoucí delegace na Konferenci;IV. p o v ě ř u j e ministra zahraničních věcí jmenovat po dohodě s ministry kultury, obrany a spravedlnosti další členy delegace na Konferenci;

V. z m o c ň u j e vedoucí delegace k podpisu dokumentu, v němž budou shrnuty výsledky jednání Konference;

VI. u k l á d á ministru zahraničních věcí vybavit delegaci na Konferenci příslušnými plnými mocemi;

VII. b e r e n a v ě d o m í , že náklady spojené s vysláním delegace na Konferenci budou hrazeny z rozpočtu vysílajících resortů.


Provedou:

ministři zahraničních věcí,
kultury, obrany, spravedlnosti
Předseda vlády

Ing. Miloš Z e m a n

v z. PhDr. Vladimír Š p i d l a , v. r.

1. místopředseda vlády

P ř í l o h a

k usnesení vlády
ze dne 10. března 1999 č. 212


S m ě r n i c e

pro postup delegace České republiky na diplomatické konferenci
ke sjednání Druhého protokolu k Úmluvě o ochraně
kulturních statků za ozbrojeného konfliktu


Delegace na Konferenci bude vystupovat z pozice státu, který se aktivně podílel na všech předcházejících jednáních, kde se jednoznačně hlásil k vytvoření efektivního systému ochrany kulturních statků za ozbrojeného konfliktu.

Při projednávání konkrétních otázek bude podporovat ty návrhy, které přispějí k vypracování účinného mezinárodního instrumentu. Zejména bude usilovat o:

1. upřesnění definice vojenské nezbytnosti,

2. vytvoření skutečně efektivního mezinárodního mechanismu monitorování plnění Úmluvy o ochraně kulturních statků za ozbrojeného konfliktu a jejích dodatkových protokolů,

3. rozšíření aplikace Úmluvy o ochraně kulturních statků za ozbrojeného konfliktu i na vnitrostátní konflikty odmítnutím návrhů podstatně oklešťujících tuto aplikaci.

Delegace na Konferenci bude prosazovat stanovisko, že poskytnutí zvýšené zvláštní ochrany nesmí být omezeno pouze na památky, které jsou zapsané v Seznamu světového dědictví, zřízeného na základě Úmluvy o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví z roku 1972.

Delegace na Konferenci podpoří návrh na vytvoření zvláštního Fondu na ochranu kulturních památek za ozbrojeného konfliktu za předpokladu, že tento fond bude tvořen výlučně na základě dobrovolných finančních příspěvků.

Delegace na Konferenci bude vystupovat v souladu s mezinárodními závazky České republiky.