Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 2003 > 2003-04-23

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 23. dubna 2003 č. 395 + P

k Návrhu spoluúčasti státu na dokončení restrukturalizace uhelného průmyslu

Vazba na záznam z jednání vlády:

V l á d a

I. b e r e n a v ě d o m í Návrh spoluúčasti státu na dokončení restrukturalizace uhelného průmyslu, obsažený v části III materiálu č. j. 387/03;

II. s o u h l a s í s nutností dokončení restrukturalizace uhelného hornictví v rozsahu stanoveném v příloze tohoto usnesení;

III. u k l á d á

1. ministrům průmyslu a obchodu a financí

a) zpracovat a vládě do 30. června 2003 předložit návrh způsobu nakládání s majetkovou účastí státu v uhelných společnostech,

b) zpracovat a vládě do 31. října 2003 předložit návrh způsobu privatizace akcií společnosti OKD, a. s., člen koncernu KARBON INVEST, a. s., v držení Fondu národního majetku České republiky,

2. ministru průmyslu a obchodu zpracovat a vládě do 31. října 2003 předložit program restrukturalizace uhelného hornictví v rozsahu uvedeném v bodě I/2 přílohy tohoto usnesení,

3. ministru práce a sociálních věcí zpracovat ve spolupráci s ministrem průmyslu a obchodu a vládě do 31. prosince 2003 předložit zhodnocení účelnosti a efektivnosti sociálně zdravotních dávek vyplácených v hornictví včetně návrhu legislativních změn v paragrafovaném znění.


Provedou :

ministři průmyslu a obchodu,
financí, práce a sociálních věcí


Na vědomí:

hejtmani Moravskoslezského kraje,
Ústeckého kraje, Karlovarského kraje




N á v r h

spoluúčasti státu na dokončení restrukturalizace uhelného průmyslu

Nezbytné kroky k dokončení restrukturalizace uhelného hornictví s cílem zvýšení jeho konkurenceschopnosti a důsledného odstraňování následků hornické činnosti v období před privatizací uhelných společností před vstupem České republiky do Evropské unie:

I. Oblast útlumu hornictví a zahlazování následků hornické činnosti

1. Finanční prostředky schválené vládou usnesením z 16. ledna 2002 č. 50, ke Zprávě o hospodářské situaci Ústeckého kraje, ve znění usnesení vlády z 20. února 2002 č. 189 a usnesením vlády z 12. června 2002 č. 592, k návrhům prioritních projektů pro revitalizaci Moravskoslezského kraje, k řešení ekologických škod vzniklých v období před přivatizací uhelných společností v Moravskoslezském kraji, Ústeckém kraji a v Karlovarském kraji realizovat v plném rozsahu tak, aby tyto následky neovlivňovaly v budoucím období ekonomiku těžebních společností.

2. Ve vymezeném rozsahu převzít již utlumené lokality z těžebních společností a další náklady spojené se zahlazováním následků hornické činnosti na těchto lokalitách realizovat pomocí státních podniků:

a) v rámci nepřímé pomoci státu černouhelnému hornictví převést lokalitu Barbora ze společnosti OKD, a. s., člen koncernu KARBON INVEST, a. s., na DIAMO, státní podnik. Na této lokalitě, podobně jako na lokalitách ostravské části uhelné pánve, byla těžba ukončena. Součástí této lokality je i centrum pro výplatu všech sociálních dávek horníkům podle zákona č. 154/2002 Sb., o přechodném financování některých sociálně zdravotních dávek horníků,

b) převést pod Palivový kombinát Ústí, státní podnik, lokality Ležáky a Kohinoor ze společnosti Důl Kohinoor a. s. V současné době na těchto lokalitách již neprobíhá těžba a zahlazování následků hornické činnosti je plně hrazeno ze státního rozpočtu České republiky a z prostředků Fondu národního majetků České republiky. Z tohoto důvodu je žádoucí z důvodu větší efektivity přímé propojení se státním podnikem,

c) převést pod Palivový kombinát Ústí, státní podnik, lokalitu Kladenských dolů, kde byla těžba ukončena v červnu 2002.

3. Finanční prostředky k zahlazování následků hornické činnosti budou po převodu uhelných lokalit poskytovány ze státního rozpočtu pouze podnikům DIAMO, státní podnik, Palivový kombinát Ústí, státní podnik a Východočeské uhelné doly, státní podnik.

4. Organizacím provádějícím hornickou činnost, budou nadále poskytovány finanční prostředky pouze na odstranění ekologických škod způsobených touto činností, a to z prostředků získaných jako úhrada za vydobyté nerosty a dobývací prostory. Tyto prostředky by bylo vhodné v plné výši účelově vázat, a to prostřednictví novely zákona č. 44/1988 Sb., o ochraně a využití nerostného bohatství (horní zákon), ve znění pozdějších předpisů.

5. Od roku 2005 dojde ke sloučení podniků Východočeské uhelné doly, státní podnik a Palivový kombinát Ústí, státní podnik.

6. Rozsah utlumovaných lokalit nebude již nadále rozšiřován.

7. Koncem roku 2004 bude ukončena současná etapa útlumu uhelného hornictví, vymezená usnesením vlády z 9. července 2001 č. 685, k vyhodnocení postupu utlumu a likvidace dolů uhelného rudného a uranového hornictví v letech 2000 a 2001 a návrh dalšího postupu útlumu od roku 2002, ve znění usnesení vlády z 12. června 2002 č. 619.

8. Financování procesu restrukturalizace bude i nadále prováděno v souladu s možnostmi státního rozpočtu České republiky, s přednostním užitím vlastních finančních zdrojů a nutné objemy účasti státního rozpočtu České republiky budou uplatněny v návrhu státního rozpočtu České republiky na příslušný rok.

II. Oblast sociálně zdravotních nákladů

S ohledem na systém sociálně zdravotních dávek v hornictví, který již neodpovídá současnému stavu hornictví i celé společnosti, bude provedeno zhodnocení účelnosti a efektivnosti těchto dávek a připraveny návrhy legislativních úprav.

III. Privatizace majetkových účastí státu v těžebních společnostech

1. Prodej státních podílů uhelných společnostní nemá přímou vazbu na aktualizaci energetické politiky, a proto je možno jeho prodej připravit v nejbližším období.

2. S ohledem na nutnost zvýšení konkurenceschopnosti černouhelného hornictví, především ve vazbě na zrušení dovozních limitů černého uhlí od roku 2004, je žádoucí vznik palivoenergetického komplexu na Ostravsku.