Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 1993 > 1993-05-19

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 19. května 1993 č. 263 + P

k návrhům zákonů, kterými se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 482/l99l Sb., o sociální potřebnosti

Vazba na záznam z jednání vlády:

V l á d a

I. n e s o u h l a s í s návrhem poslanců J. Janečka a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 482/l99l Sb., o sociální potřebnosti;

II. s o u h l a s í s návrhem zákona skupiny poslanců Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky doporučený výborem pro sociální politiku a zdravotnictví a rozpočtovým výborem Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v květnu l993, a to za předpokladu, že v textu návrhu zákona budou provedeny změny a doplňky uvedené v příloze tohoto usnesení;

III. p o v ě ř u j e předsedu vlády, aby o stanovisku vlády dle bodu I a II tohoto usnesení informoval předsedu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Provede:

předseda vlády

Předseda vlády

Doc. Ing. Václav K l a u s , CSc., v. r.


Příloha k usnesení vlády ČR ze dne 19. května 1993 č. 263

S t a n o v i s k o

vlády České republiky k návrhům zákonů, kterými se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 482/1991 Sb., o sociální potřebnosti ve znění zákona č. 84/1993 Sb.

Vláda na svém zasedání dne 19. května 1993 projednala a posoudila návrh poslanců J. Janečka a dalších na vydání zákona České národní rady č. 482/1991 Sb., o sociální potřebnosti, ve znění zákona č. 84/1993 Sb. (tisk 305).

Vláda s návrhem zákona vyslovila nesouhlas z důvodu, že návrhem řešená otázka je úplněji a účelněji řešena v druhém poslaneckém návrhu zákona doporučeném Poslanecké sněmovně Parlamentu jejími výbory (společná zpráva výborů Poslanecké sněmovny Parlamentu tisk 338).

Vláda na svém zasedání posoudila i uvedený druhý poslanecký návrh zákona a vyslovila s ním souhlas za předpokladu, že v textu návrhu budou provedeny tyto doplňky a změny:

1. V § 7 odst. 1 větě druhé se na konci připojují slova "za předpokladu, že žijí ve společné domácnosti".

2. V § 7 odst. 3 a 4 znějí:

"/3/ Při posuzování sociální potřebnosti občanů uvedených v odstavcích 1 a 2 se nezkoumá, zda si mohou zvýšit příjem vlastním přičiněním nebo zda mají vůči nim manžel /manželka/ nebo děti vyživovací povinnost.

/4/ Občanu uvedenému v odstavci 1 a 2 se poskytuje měsíčně peněžitý příspěek ve výši rozdílu mezi jeho příjmem a částkou důchodu, který je jako jediný zdroj příjmu poskytován jednotlivci7/, zvýšeného o státní vyrovnávací příspěvek8/ ve výši náležející poživateli důchodu, jestliže pečuje o jednu osobu; pečuje-li o dvě nebo více osob, poskytuje se měsíčně peněžitý příspěvek ve výši rozdílu mezi jeho příjmem a částkou důchodu, který je jako jediný zdroj příjmu poskytován manželské dvojici7/, zvýšeného o státní vyrovnávací příspěvek8/ ve výši náležející poživateli důchodu.".