Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 2001 > 2001-04-18

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 18. dubna 2001 č. 355 + P

o stanovisku k instrumentům Mezinárodní organizace práce přijatým
na 88. zasedání Mezinárodní konference práce v roce 2000


Vazba na záznam z jednání vlády:

V l á d a

I. b e r e n a v ě d o m í 1. Úmluvu č.183 týkající se revize Úmluvy o ochraně v mateřství (revidované) z roku 1953,

2. Doporučení č.191 týkající se revize Doporučení o ochraně v mateřství z roku 1952,

obsažené v části V předloženého materiálu (dále jen „Úmluva" a dále jen „Doporučení");

II. s c h v a l u j e stanovisko k Úmluvě a k Doporučení obsažené v příloze tohoto usnesení;

III. p o v ě ř u j e předsedu vlády předložit Úmluvu a Doporučení předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a informovat jej o stanovisku vlády uvedeném v bodě II tohoto usnesení;

IV. u k l á d á

1. místopředsedovi vlády a ministru zahraničních věcí oznámit na návrh 1. místopředsedy vlády a ministra práce a sociálních věcí generálnímu řediteli Mezinárodního úřadu práce předložení instrumentů Mezinárodní organizace práce přijatých na 88. zasedání Mezinárodní konference práce Parlamentu České republiky podle článku 19 Ústavy Mezinárodní organizace práce,

2. 1. místopředsedovi vlády a ministru práce a sociálních věcí, aby

a) stanovisko vlády k Úmluvě a k Doporučení odůvodnil v Parlamentu České Republiky,

b) při přípravě návrhu nového zákoníku práce a předpisů nemocenského pojištění důkladně přihlížel k Úmluvě s cílem vytvořit předpoklady pro její budoucí ratifikaci.


Provedou:
předseda vlády,
1. místopředseda vlády a
ministr práce a sociálních věcí,
místopředseda vlády a
ministr zahraničních věcí




S t a n o v i s k o

vlády k Úmluvě č. 183, týkající se revize Úmluvy o ochraně v mateřství
(revidované) z roku 1953 a
k Doporučení č. 191, týkajícího se revize Doporučení o ochraně v mateřství
z roku 1952


Po zvážení a rozboru všech ustanovení Úmluvy a s přihlédnutím k současnému stavu pracovněprávní úpravy v České republice týkající se této problematiky, vláda navrhuje Úmluvu prozatím neratifikovat, a to s ohledem na skutečnost, že ačkoli ochrana v těhotenství a mateřství patří mezi nejvýznamnější úkoly a priority České republiky nejen v oblasti zaměstnání, stávající právní úprava, zejména mateřské dovolené a otázek souvisejících, neumožňuje aplikaci Úmluvy na všechny zaměstnané ženy, jak je Úmluvou požadováno.

Jak vyplývá z čl. 2 odst. 1 Úmluvy, tato se vztahuje na „…všechny zaměstnané ženy, včetně těch, které vykonávají atypické formy závislé práce". Ačkoliv zákon č. 65/1965 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, stanoví, že pracovněprávní vztahy mezi zaměstnavateli a zaměstnanci (zahrnujíce takto i „zaměstnané ženy") vznikají v rámci pracovního poměru či dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, otázky mateřské dovolené jsou upraveny pouze pro pracovní poměr a netýkají se výše zmíněných dohod. Ženy zaměstnané v rámci dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr tak nemají nárok na mateřskou dovolenou kterou Úmluva předpokládá a která je v České republice poskytována pouze ženám zaměstnaným v rámci pracovního poměru.

Současně vláda uložila 1. místopředsedovi vlády a ministru práce a sociálních věcí, aby při přípravě návrhu nového zákoníku práce a právních předpisů o nemocenském pojištění důkladně přihlédl k ustanovením Úmluvy s cílem vytvořit podmínky pro její budoucí ratifikaci.