Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 2001 > 2001-01-10

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 10. ledna 2001 č. 32 + P

k poslaneckému návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 40/1964 Sb.,
občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů
(sněmovní tisk č. 804)


Vazba na záznam z jednání vlády:

Vl á d a

I. p ř i j í m á k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (sněmovní tisk č. 804), stanovisko uvedené v příloze tohoto usnesení;

II. p o v ě ř u j e předsedu vlády, aby o stanovisku vlády uvedeném v bodě I tohoto usnesení informoval předsedu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.


Provede:
předseda vlády




S t a n o v i s k o

vlády k návrhu zákona,
kterým se mění zákon č. 40/1964 Sb., občanský zákoník,
ve znění pozdějších předpisů
(sněmovní tisk č. 804)


Vláda na jednání své schůze dne 10. ledna 2001 projednala a posoudila návrh zákona, kterým se mění zákon č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (sněmovní tisk č. 804) a uplatňuje k němu tyto zásadní připomínky.

1. Předložený návrh zákona neumožňuje, aby v případech uvedených v bodě 3 tohoto návrhu mohla být zástavní smlouva sepsána jinak než ve formě notářského zápisu. Tento požadavek povinné formy notářského zápisu pro zástavní smlouvu je věcně neodůvodněný. Do rejstříku zástav by měla být zapsána každá platná zástavní smlouva, bez ohledu na to, kým byla sepsána. Je nutno vzít v úvahu, že například banky, jichž by se navrhovaná právní úprava patrně především týkala, mají vlastní právní službu, která je nepochybně schopna vyhotovit perfektní zástavní smlouvu.

2. Vláda nepovažuje za správnou konstrukci, podle níž by zástavní právo v určených případech vznikalo zápisem zástavy a ostatních předepsaných údajů do rejstříku zástav. Toto řešení staví na roveň rejstřík zástav například obchodnímu rejstříku, kde zápis do něj a s tím spojené účinky jsou výsledkem rozhodovací činnosti státního orgánu – soudu. Výrazně se tento problém projevuje zejména v souvislosti se zánikem zástavního práva podle úpravy navrhované v čl. I bodě 7 předloženého návrhu zákona. Z tohoto důvodu by vznik zástavního práva měl být vázán na zástavní smlouvu a rejstřík zástav by měl mít pouze evidenční charakter.

3. Úprava rejstříku zástav, údaje, které se do něj zapisují, postup při provádění zápisu apod. podle své povahy nepatří do občanského zákoníku, nýbrž tato problematika by měla být upravena v zákoně č. 358/1992 Sb., o notářích a jejich činnosti (notářský řád), ve znění pozdějších předpisů.