Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 2001 > 2001-03-21

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 21. března 2001 č. 273 + 2P

o Statutu Řídícího a koordinačního výboru pro potřeby koordinace pomoci
poskytované Evropskými společenstvími na úrovni státu
a o jednacím řádu tohoto výboru


Vazba na záznam z jednání vlády:

V l á d a

s c h v a l u j e

1. Statut Řídícího a koordinačního výboru pro potřeby koordinace pomoci poskytované Evropskými společenstvími na úrovni státu uvedený v příloze č. 1 tohoto usnesení,

2. Jednací řád Řídícího a koordinačního výboru pro potřeby koordinace pomoci poskytované Evropskými společenstvími na úrovni státu uvedený v příloze č. 2 tohoto usnesení.





S t a t u t
ŘÍDÍCÍHO A KOORDINAČNÍHO VÝBORU

pro potřeby koordinace pomoci poskytované
Evropskými společenstvími na úrovni státu

Článek 1
Úvodní ustanovení

Ministerstvo pro místní rozvoj (dále jen „Ministerstvo") zřizuje podle § 18 zákona č. 248/2000 Sb., o podpoře regionálního rozvoje, Řídící a koordinační výbor pro potřeby koordinace pomoci poskytované Evropskými společenstvími na úrovni státu (dále jen „Výbor").

Článek 2
Působnost Výboru

1. Výbor v oblasti řízení a koordinace politiky hospodářské a sociální soudržnosti

a) koordinuje přípravu a realizaci programů Evropské unie v oblasti politiky hospodářské a sociální soudržnosti,

b) projednává a doporučuje finanční a věcné změny schválených programů hospodářské a sociální soudržnosti,

c) projednává návrhy a změny procedurálních postupů a pravidel pro realizaci politiky hospodářské a sociální soudržnosti,

d) celkově koordinuje a dohlíží na přípravu zásadních programových dokumentů (zejména Národního rozvojového plánu) pro zpracování Rámce podpory Společenství,

e) koordinuje přípravy programových dokumentů, zejména Regionální operační programy a Sektorové operační programy,

f) koordinuje systémová opatření nutná pro realizaci politiky hospodářské a sociální soudržnosti (monitorovací a informační systém, institucionální struktury, finanční kontrola apod.),

g) zajišťuje podmínky pro provádění monitorování a hodnocení programů realizovaných v rámci hospodářské a sociální soudržnosti,

h) zajišťuje provázanost koordinačních struktur pro využití prostředků určených pro oblast hospodářské a sociální soudržnosti s koordinačními strukturami pro využití pomoci Evropské unie jako celku,

i) zajišťuje vyhotovení zpráv požadovaných vládou nebo orgány Evropské unie pro realizaci politiky hospodářské a sociální soudržnosti,

j) poskytuje informace a propaguje programy v oblasti hospodářské a sociální soudržnosti,

k) v rámci politiky hospodářské a sociální soudržnosti zajišťuje soulad s politikami Společenství,

l) koordinuje další činnosti spojené s problematikou politiky hospodářské a sociální soudržnosti.

2. Výbor v oblasti vyhodnocování efektivnosti a účinnosti politiky hospodářské a sociální soudržnosti

a) monitoruje a realizuje programy hospodářské a sociální soudržnosti, zvláště realizuje Speciální přípravný program pro Českou republiku a předvstupní programy v oblasti hospodářské a sociální soudržnosti,

d) poskytuje doporučení v oblastech řízení a programování; monitoruje realizaci těchto doporučení.

Článek 3
Složení Výboru

1. Výbor má nejvýše 45 členů s hlasovacím právem, které, včetně předsedy, jmenuje a odvolává ministr pro místní rozvoj (dále jen „ministr") na návrh ministrů, předsedů Regionálních rad a statutárních orgánů komor, svazů a ostatních institucí. Ministr může bez návrhu odvolat toho člena, který se bez řádné omluvy nezúčastňuje práce Výboru na třech po sobě následujících zasedáních. V takovém případě navrhne příslušná instituce do 14 dnů nového člena.

2. Členy Výboru s hlasovacím právem jsou: Národní koordinátor pomoci, Národní schvalující úředník, předseda Koordinačního výboru ISPA, předseda Národního monitorovacího výboru SAPARD, schvalující úředník programu přeshraniční spolupráce; zástupci Ministerstva, Ministerstva financí, Ministerstva práce a sociálních věcí, Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva dopravy a spojů, Ministerstva životního prostředí, Ministerstva zemědělství, Ministerstva zahraničních věcí, Ministerstva vnitra, Ministerstva kultury, Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy, Ministerstva zdravotnictví, Českého statistického úřadu, Regionálních rad, Rady vlády České republiky pro sociální a ekonomickou strategii, Úřadu vlády, Hospodářské komory České republiky, Agrární komory České republiky, Svazu průmyslu a dopravy České republiky, představitelé za oblast rozvoje lidských zdrojů, vysokých škol, vědy a výzkumu, představitel organizace zaměstnavatelů, představitel odborů, představitel nestátních neziskových organizací a představitel podnikatelské sféry.

3. Členy Výboru bez hlasovacího práva jsou zástupci Evropské komise, případně Delegace Evropské komise v Praze, účastní se všech jednání Výboru týkajících se vyhodnocování efektivnosti a účinnosti politiky hospodářské a sociální soudržnosti (článek 2).

Článek 4
Předseda Výboru

1. Předsedou Výboru je náměstek ministra pro místní rozvoj.

2. Předseda Výboru:

d) plní další úkoly uložené mu Výborem.

3. V případě nepřítomnosti vykonává funkci předsedy Výboru zástupce pověřený ministrem. Jako zástupce může být pověřen pouze člen Výboru.

Článek 5
Sekretariát Výboru

1. Sekretariát Výboru je součástí útvaru Ministerstva a zabezpečuje činnost Výboru a jeho pracovních skupin po stránce organizační, administrativní a technické.

2. Sekretariát Výboru řídí tajemník Výboru, který je jmenován a odvoláván předsedou Výboru z řad pracovníků Ministerstva. Tajemník je členem Výboru.

Článek 6
Pracovní skupiny Výboru

1. Výbor může ustavit pracovní skupiny pro řešení specifické problematiky.

2. Pracovní skupiny se skládají ze členů Výboru, případně dalších odborníků jmenovaných a odvolávaných předsedou Výboru.

3. Pracovní skupiny předkládají na základě výsledků své činnosti Výboru návrhy a doporučení.

Článek 7
Náklady činnosti Výboru a jeho pracovních skupin

Ministerstvo materiálně zabezpečuje činnost Výboru a jeho pracovních skupin.
¨
Článek 8
Jednací řád Výboru

1. Jednací řád Výboru upravuje způsob jednání Výboru na jeho zasedáních a pracovních skupin na jejich schůzích.

2. Jednací řád Výboru a jeho změny schvaluje vláda.

Článek 9
Závěrečné ustanovení
Tento statut nabývá účinnosti dne 21. března 2001.


J e d n a c í ř á d

Řídícího a koordinačního výboru
pro potřeby koordinace pomoci poskytované
Evropskými společenstvími na úrovni státu


Článek 1
Zasedání Výboru

1. Zasedání Řídícího a koordinačního výboru pro potřeby koordinace pomoci poskytované Evropskými společenstvími na úrovni státu (dále jen „Výbor") se konají podle potřeby, zpravidla jednou za 3 měsíce.

2. Předseda Výboru svolává zasedání Výboru z vlastní iniciativy nebo na základě písemné žádosti nejméně poloviny členů Výboru nebo Národního koordinátora pomoci.

3. Oznámení o svolání zasedání Výboru obsahující den, místo, čas, program jednání, případně další nezbytné informace, musí být členům Výboru a zvaným hostům doručeno vhodným způsobem nejméně 7 pracovních dnů před konáním jednání.

4. V případě zasílání písemné pozvánky nebo případných písemných podkladů pro jednání budou tyto podklady členům Výboru doručeny v českém jazyce; zástupci Evropské komise, případně zástupci Delegace Evropské komise v Praze, v anglickém jazyce.

5. Pokud se člen Výboru nemůže z vážných důvodů zasedání Výboru zúčastnit, může písemně pověřit k účasti svého zástupce. V takovém případě má zástupce stejná práva jako člen.

6. Zasedání Výboru jsou neveřejná. Zasedání se mohou účastnit zástupci orgánů státní správy, Evropské unie, Delegace Evropské komise v Praze, Evropské investiční banky či jiní zahraniční a domácí odborníci, a to po předchozím souhlasu předsedy Výboru. Přizvaní zástupci či odborníci nemají hlasovací právo. Dále je přítomen zástupce sekretariátu Výboru.

7. Jednání je vedeno v českém jazyce.

8. Výbor je schopen jednat a přijímat usnesení, je-li přítomna nadpoloviční většina jeho členů.

9. K přijetí usnesení Výboru je třeba souhlasu nadpoloviční většiny přítomných členů. Každý člen Výboru, který nesouhlasí s usnesením Výboru, má právo se k usnesení vyjádřit a toto vyjádření bude tvořit přílohu předmětného usnesení.

10. Ze zasedání Výboru se pořizuje zvukový záznam. O zasedání Výboru se pořizuje zápis, který obsahuje shrnutí projednávaných bodů, průběh a výsledek hlasování a obsah přijatých usnesení.

11. Zápisy ze zasedání musí být zaslány všem členům Výboru do 14 dnů po konání zasedání. Zápis vyhotovuje sekretariát Výboru a tajemník Výboru zápis podepisuje jako ověřovatel.

Článek 2
Zřizování pracovní skupiny

1. Návrhy na zřízení pracovní skupiny mohou předsedovi Výboru předkládat členové Výboru. Předseda Výboru předloží návrh na zasedání Výboru.

2. Návrhy na jmenování a odvolání předsedů a členů pracovní skupiny předkládá předsedovi Výboru tajemník Výboru. Předseda Výboru předloží návrh na zasedání Výboru.

Článek 3
Závěrečné ustanovení

Tento jednací řád nabývá účinnosti dne 21. března 2001.