Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 2002 > 2002-03-25

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 25. března 2002 č. 298 + P

o územním plánu velkého územního celku Beskydy

Vazba na záznam z jednání vlády:

V l á d a

I. s c h v a l u j e

1. územní plán velkého územního celku Beskydy a vymezuje jeho závaznou část tak, jak je uvedeno v části IV materiálu č. j. 315/02,

2. Rozhodnutí o námitkách podaných při projednávání návrhu územního plánu velkého územního celku Beskydy tak, jak je uvedeno v příloze tohoto usnesení;

II. b e r e n a v ě d o m í návrh Sdělení Ministerstva pro místní rozvoj, kterým se vyhlašuje závazná část územního plánu velkého územního celku Beskydy, obsažený v části IV materiálu č. j. 315/02, upřesněný podle připomínky vlády;

III. u k l á d á

1. ministru pro místní rozvoj zajistit vyhlášení sdělení uvedeného v bodě II tohoto usnesení ve Sbírce zákonů,

2. přednostům okresních úřadů Frýdek - Místek, Nový Jičín a Vsetín

a) zajistit promítnutí územního plánu uvedeného v bodě I/1 tohoto usnesení do územních plánů měst a obcí,

b) seznámit s tímto usnesením starosty měst a obcí v obvodu své působnosti;

IV. z r u š u j e dnem, kdy bude vyhlášena závazná část územního plánu podle bodu III/1 tohoto usnesení, platnost

1. Územního plánu rajonu Beskydy-Valašsko, schváleného radou Severomoravského krajského národního výboru usnesením z 16. května 1972 č. 213/11,

2. Územního plánu rajonu Opavsko - Oderské vrchy, schváleného radou Severomoravského krajského národního výboru usnesením z 25. června 1974 č. 1283/67 (v části týkající se okresu Nový Jičín),

3. Územního plánu velkého územního celku Nový Jičín - Frýdek-Místek - Rožnov pod Radhoštěm, schváleného 12. plenárním zasedáním Severomoravského krajského národního výboru dne 22. prosince 1983 pod č. VII,

4. Územního plánu velkého územního celku Ostravské aglomerace, schváleného usnesením vlády ze 17. srpna 1994 č. 447, o schválení územního plánu velkého územního celku Ostravské aglomerace a o nařízení vlády, kterým se vyhlašuje jeho závazná část, ve znění usnesení vlády z 10. června 1998 č. 395 a usnesení vlády ze 4. prosince 2000 č. 1221, a jeho závazné části vyhlášené nařízením vlády č. 185/1994 Sb., kterým se vyhlašuje závazná část územního plánu velkého územního celku Ostravské aglomerace, ve znění pozdějších předpisů, v části týkající se okresů Frýdek-Místek a Nový Jičín.


Provedou:
ministr pro místní rozvoj,
přednostové okresních úřadů
Frýdek-Místek, Nový Jičín, Vsetín


Na vědomí:
hejtman Moravskoslezského kraje,
hejtman Zlínského kraje




Rozhodnutí o námitkách
podaných při projednávání návrhu územního plánu velkého územního celku Beskydy


Při projednávání návrhu územního plánu velkého územního celku (dále jen „ÚPN VÚC“) Beskydy byly podány námitky od 24 dotčených orgánů územního plánování (obcí) a tří vlastníků pozemků dotčených veřejně prospěšnými stavbami. Osmi námitkám bylo buď zcela nebo částečně vyhověno. Další námitky byly zamítnuty a je zdůvodněno, proč jim nebylo možno vyhovět. Ve smyslu § 23 odst.2 zákona č. 50/1976 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů, budou po schválení ÚPN VÚC Beskydy dotčené obce a vlastníci pozemků vyrozuměni pořizovatelem, že buď jejich námitkám bylo vyhověno, nebo důvody, pro které jejich námitkám vyhověno nebylo.

č.obce, vlastníci pozemků a staveb dotčených veřejně prospěšnými stavbami
obsah námitky
rozhodnutí o námitce
1.Obec BruzoviceNesouhlas s vedením elek-trovodu 2 x 400 kV Nošovice - Nová huť-Kunčice v trase Bruzovice - Bruzovičky - Kaňovice - VáclavoviceNámitka se zamítá, viz bod a)
2.Obec SedlištěNesouhlas s vedením elek-trovodu 2 x 400 kV Nošovice - Nová huť-Kunčice v trase Bruzovice - Bruzovičky - Kaňovice - VáclavoviceNámitka se zamítá, viz bod a)
3.Obec HrádekNesouhlas s dopravním řešením v obci.Námitce se částečně vyhovuje. Stanoviska občanů k řešení byla zcela protichůdná. Po opětovném posouzení je v návrhu ÚPN VÚC Beskydy preferováno řešení v trase současného dopravního koridoru, v souběhu se železniční tratí, ale současně se ponechávají územní rezervy pro vedení východního i západního obchvatu obce.
Nesouhlas s tvrzením, že po roce 2010 není důvod předpokládat velké zvýšení dopravy přes obec Hrádek.Námitka se zamítá. V ÚPN VÚC Beskydy toto tvrzení není uvedeno. Územní plán řeší problematiku dopravního vývoje v kontextu s celkovou dopravní koncepcí řešeného území.
4.Obec KaňoviceNesouhlas s vedením elektrovodu 2 x 400 kV Nošovice - Nová huť-Kunčice v trase Bruzovice – Bruzovičky - Kaňovice – Václavovice. Námitce se částečně vyhovuje, viz bod a).
5.Obec Nižní LhotyNesouhlas s realizací jaderné elektrárny Blahutovice.Námitka se zamítá, viz bod b).
Nesouhlas s těžbou černého uhlí v lokalitě Frenštát pod Radhoštěm - Trojanovice.Námitka se zamítá, viz bod c).
6.Obec Stará Ves nad OndřejnicíNesouhlas s návrhem Správy CHKO Poodří na zatravnění orné půdy v inundační zóně v k.ú. Košatka.Námitka se zamítá. ÚPN VÚC Beskydy uvádí převádění orné půdy na travní porosty jako návrh opatření pouze pro I. zónu CHKO. Konkrétní úpravy a jejich rozsah musí projednat Správa CHKO Poodří s dotče-nými obcemi.
7.Obec Staré MěstoNesouhlas s realizací jižního obchvatu R 48 Frýdku-Místku.Námitka se zamítá. Převzato ze schváleného ÚPN VÚC Ostravské aglomerace z roku 1994 a v rámci ÚPN VÚC Beskydy toto řešení potvrzeno a vyhodnoceno jako nejšetrnější řešení hlavních dopadů na životní prostředí. V tomto smyslu je i dohoda dotčených orgánů státní správy.
8.Obec SviadnovNesouhlas s jakoukoli varian-tou R 48 v trase severního vedení obchvatu Frýdku-Místku.Není v rozporu s řešením ÚPN VÚC Beskydy, z návrhu byla územní rezerva pro severní obchvat vypuštěna.
9.Obec StaříčNesouhlas s jakoukoli varian-tou R 48 v trase severního vedení obchvatu Frýdku-Místku.Není v rozporu s řešením ÚPN VÚC Beskydy, z návrhu byla územní rezerva pro severní obchvat vypuštěna.
10.Město Vratimov Nesouhlas s trasou plánova-ného vedení 400 kV Elektrár-na Dětmarovice - Vratimov - Bruzovice - Nošovice.Námitce se částečně vyhovuje, viz bod a).
11.Obec VáclavoviceNesouhlas s trasou plánova-ného vedení 400 kV Elektrár-na Dětmarovice - Vratimov – Bruzovice -Nošovice.Námitce se částečně vyhovuje, viz bod a).
    12.Obec AlbrechtičkyNesouhlas s ochranou plaveb
    ního kanálu Dunaj-Odra-Labe.
    Námitka se zamítá,viz bod d).
    13.Obec BartošoviceNesouhlas s navrhovaným distribučním centrem Studénka-Nová Horka.Námitce se vyhovuje. Na podkladě trvale nesouhlasného stanoviska Správy CHKO Poodří a Ministerstva životního prostředí s tímto záměrem je tato rozvojová plocha z ÚPN VÚC Beskydy vyloučena.
    Nesouhlas s navrhovanou jadernou elektrárnou Blahutovice.Námitka se zamítá, viz bod b).
    Nesouhlas s územní rezervou ložiska uhlí Frenštát pod Radhoštěm.Námitka se zamítá, viz bod c).
    Nesouhlas s ochranou plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe.Námitka se zamítá, viz bod d).
    14.Obec Bernartice nad OdrouVyřadit ochranné pásmo pro kanál Dunaj-Odra-Labe.Námitka se zamítá, viz bod d)
    Nesouhlas s navrhovanou jadernou elektrárnou Blahutovice.Námitka se zamítá, viz bod b).
    15.Obec HeřmánkyNesouhlas s výstavbou jaderné elektrárny Blahutovice.Námitka se zamítá, viz bod b).
    Nesouhlas s realizací vodní
    nádrže ve Spálově.
    Námitka se zamítá, viz bod e).
    16.Obec Hladké ŽivoticeNesouhlas s navrhovanou trasou dálnice D 47.Námitka se zamítá. Koridor dálnice je územně stabilizován. Koridor byl schválen již v rámci územního plánu rajónu Opavsko-Oderské vrchy v roce 1974. Trasa byla následně variantně prověřována jednak Ředitelstvím silnic a dálnic, jednak územně plánovacími orgány. Tento koridor byl opětovně prověřován a potvrzen i v návrhu ÚPN VÚC Beskydy. Byl též potvrzen i z hlediska hodnocení vlivů na životní prostředí. Všechny jiné varianty představují větší územní střety a jsou méně příznivé i z hlediska životního prostředí. Koridor dálnice byl dohodnut s dotčenými orgány státní správy.
    17.Obec Jeseník nad OdrouNesouhlas s územní rezervou pro jadernou elektrárnu Blahutovice.Námitka se zamítá, viz bod b).
    Nesouhlas s územní rezervou kanálu Dunaj-Odra-Labe.Námitka se zamítá, viz bod d).
    18.Město KopřivnicePožadavek na vypuštění plochy Dolu Frenštát-sever, a to i z hájení.Námitka se zamítá, viz bod c).
    Nesouhlas s územní ochranou lokality Blahutovice pro výstavbu velkého energetického zdrojeNámitka se zamítá, viz bod b).
    19.Město Nový Jičín, odbor rozvoje městaNesouhlas s územní ochranou lokality Blahutovice pro výstavbu velkého energetického zdroje.Námitka se zamítá. viz bod b).
    20.Město OdryNesouhlas s trasou průplavu Dunaj-Odra-Labe.Námitka se zamítá, viz bod d).
    Nesouhlas s výstavbou vodní nádrže Spálov.Námitka se zamítá, viz bod e)
    Požadavek na vypuštění územní rezervy pro velký energetický zdroj BlahutoviceNámitka se zamítá, viz bod b).
    21.Obec PetřvaldNesouhlas s ochranou plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe.Námitka se zamítá, viz bod d).
    Nesouhlas s jadernou elektrárnou Blahutovice.Námitka se zamítá, viz bod b).
    22.Obec Suchdol nad OdrouNesouhlas s návrhem a realizací plavebního kanálu
    Dunaj-Odra-Labe.
    Námitka se zamítá, viz bod d).
    23.Obec TrojanoviceNesouhlas s dokončením výstavby Dolu Frenštát.Námitka se zamítá, viz bod c).
    24.Město Rožnov pod RadhoštěmNesouhlas se severním obchvatem města silnicí I/35.Námitce se vyhovuje. Severní obchvat byl vypuštěn, bude ponechán stávající průtah městem. V územním plánu města bude řešeno potřebné zkapacitnění současné silnice I/35.
    Nesouhlas se zahrnutím Dolu Frenštát do návrhu ÚPN VÚC Beskydy.Námitka se zamítá, viz bod c).
    25.Jarmila a Marie Hegarovy, Vřesina u BílovceNámitka proti využití našeho pozemku pro stavbu kanalizačního sběrače obce Vřesina s napojením na Ústřední čistírnu odpadních vod Ostrava.Námitka se zamítá. V ÚPN VÚC Beskydy jsou řešeny inženýrské sítě formou koridorů, ve kterých lze stavby technických sítí umístit. Konkrétní dopad na jednotlivé parcely je věcí podrobnější dokumentace územní přípravy stavby, případně územního plánu obce. V těchto stupních dokumentace lze námitku uplatnit.
    26.paní Renata Pavková, Třinec - Nebory 424, vlastník rodinného domu, který se nachází cca 50-75 m od budoucí přeložky komunikace I/11.Nesouhlas se severní trasou (varianta C) přeložky silnice I/11 (I/68). V případě realizace této trasy uplatňuje požadavek na zásadní realizaci opatření na ochranu životního prostředí, eliminující vlivy stavby na dotčenou nemovitost.Námitka se zamítá. Srovnávací studie prokázala, že řešení severní trasou (varianta C) je ze všech uvažovaných variant nejvhodnější. Akceptuje se požadavek, aby další fáze projektového řešení obsahovaly technická opatření omezující negativní vlivy stavby na dotčené nemovitosti.
    27.Halina a Petr Tomanovi, Třinec - Nebory 87, vlastníci rodinného domu, který se nachází cca 50-75 m od budoucí přeložky komunikace I/11.Nesouhlas se severní trasou (varianta C) přeložky silnice I/11 (I/68). V případě realizace této trasy uplatňují požadavek na zásadní realizaci opatření na ochranu životního prostředí, eliminující vlivy stavby na dotčenou nemovitost.Námitka se zamítá. Srovnávací studie prokázala, že řešení severní trasou (varianta C) je ze všech uvažovaných variant nejvhodnější. Akceptuje se požadavek, aby další fáze projektového řešení obsahovaly technická opatření omezující negativní vlivy stavby na dotčené nemovitosti.


    Odůvodnění zamítnutí opakujících se námitek:

    a) Námitky č. 1, 2, 4, 10, 11
    Trasa elektrovodu 2x400 kV Nošovice-Nová huť-Kunčice byla do ÚPN VÚC Beskydy převzata s dílčími odchylkami ze schváleného ÚPN VÚC Ostravské aglomerace z roku 1994. Nesouhlas s trasou vedení byl vyjádřen až při projednávání návrhu ÚPN VÚC Beskydy (ke konceptu nebyla v této věci nesouhlasná stanoviska podána). Na podkladě výsledků projednání návrhu ÚPN VÚC Beskydy a na podkladě námitek podaných obcemi byla trasa upravena po jednáních pořizovatele s Česká energetická soustava Praha - provozovatelem přenosové soustavy ve smyslu nového energetického zákona č. 458/2000 Sb., s Lesy České republiky (vlastník lesa)-Lesní správa Šenov a orgánem státní správy lesa - Ministerstvem zemědělství. Bylo dosaženo dohody a souhlasu Ministerstva zemědělství s posunutím trasy západním směrem nad Datyňský les (jižně města Vratimova), čímž budou minimalizovány střety s obytnou zástavbou. Dohodnutým technickým řešením vedení bude minimalizován i zásah do lesních pozemků. Podmínkou je, že toto vedení bude vedeno nad lesem a bude provedeno pouze nezbytné smýcení lesních porostů. Podmínky jsou zahrnuty do regulativů ÚPN VÚC Beskydy. Bylo tak podstatně vyhověno námitkám obcí Kaňovice, Václavovice a městu Vratimov. Trasa vedení v úseku Nošovice po severní okraj obce Bruzovice zůstala ve stejné poloze, tedy beze změny. Průchod navrženého vedení zastavěným územím obce Bruzovice využívá již současný koridor jiného vedení vysokého napětí, takže zásah do území obce je minimalizován a rovněž u obce Sedliště bude procházet nový koridor vedení 2x400 kV okrajovou částí obce mimo soustředěnou zástavbu.

    b) Námitky č.5, 13/2, 14/2, 15, 17, 18/2, 19, 20/3, 21/2
    V návrhu územního plánu je lokalita Blahutovice vyznačena jako územní rezerva pro významný energetický zdroj bez udání druhu paliva, tedy nikoliv jako jaderná elektrárna. Její využití se nepředpokládá do roku 2015. Nesouhlas s územní rezervou byl řešen v rozporovém řízení dotčených orgánů státní správy a bylo dohodnuto, že návrh ÚPN VÚC Beskydy bude obsahovat tuto územní rezervu včetně územní ochrany vyvedení výkonu 400 kV. Vymezení územní rezervy neznamená potvrzení stavby energetického zdroje. Na lokalitě je přípustné i umístění jiné ekonomické aktivity, která bude mít stejně náročné požadavky na vlastnosti území a na napojení technické infrastruktury a dopravu. Vymezení územní rezervy pro významný energetický zdroj neomezuje současné aktivity související s funkcemi dotčených sídel a potřebami jejich existence v lokálním měřítku. Omezení se vztahuje pouze na umisťování velkých dlouhodobých investic nadmístního významu (např. dálnic a rychlostních komunikací, dálkovodů, regionálně významných vodovodních či kanalizačních řadů ap.).

    c) Námitky č. 5/2, 13/3, 18, 23, 24/2
    Námitky nejsou v rozporu s územním plánem. ÚPN VÚC Beskydy rezignuje v návrhovém období v souladu se schválenou energetickou koncepcí na jakoukoliv exploataci ložiska Frenštát pod Radhoštěm (dobývací prostor Trojanovice). Ve smyslu ustanovení horního zákona zůstává však v ÚPN VÚC Beskydy povinnost respektovat chráněné ložiskové území výhradního nerostu černého uhlí a vyhlášený dobývací prostor. Proto musí být v dokumentaci ponechána ochrana ložiskového území a vyhlášený dobývací prostor včetně ochrany území pro železniční vlečku ve Frenštátě pod Radhoštěm. Návrh státní energetické koncepce z roku 1999 odsouvá potřebu případného využití ložiska až do období po roce 2015 s tím, že o dalším osudu dobývacího prostoru je třeba rozhodnout na základě opětovného posouzení ekonomických a zejména ekologických aspektů. Návrhem ÚPN VÚC Beskydy je zrušena dříve schválená ochrana ploch pro centrální důlní odval Kozlovice, nádrž slaných důlních vod Mniší a vodní nádrž Vlčovice. Konečné rozhodnutí o dostavbě dolu nebo odepsání ložiska Frenštát je mimo kompetence a možnosti ÚPN VÚC Beskydy. Vyhlášený dobývací prostor bude nutno ponechat i po dobu případné likvidace již realizovaných Dolů Frenštát-sever a Frenštát-západ. ÚPN VÚC Beskydy zachycuje pouze právní stav. Zrušení chráněného ložiskového území je v pravomoci Ministerstva životního prostředí a odpis surovinových zásob je v kompetenci Ministerstva průmyslu a obchodu. V rámci rozporového řízení mezi dotčenými orgány státní správy bylo dohodnuto znění regulativů pro uspořádání území. Totéž vyplývá z dokumentu “Energetická politika České republiky”, který byl schválen usnesením vlády ze dne 12. ledna 2000 č. 50. Do doby nového rozhodnutí o ložisku Frenštát pod Radhoštěm je nezbytné respektovat území Dolů Frenštát-sever a Frenštát-západ., nákladového nádraží včetně vlečky, odvalů Píšova dolina a Žuchov.

    d) Námitky č. 12, 13/4, 14, 17/2, 20, 21, 22
    Územní ochrana vodní cesty Dunaj-Odra-Labe vychází z vládního usnesení vlády ze dne 11. prosince 1996 č. 635. V ÚPN VÚC Beskydy je navržena územní ochrana trasy průplavu Dunaj-Odra-Labe v koridoru, který z Olomoucké aglomerace vstupuje do řešeného území v prostoru Polom-Dub. Trasa v úseku Jeseník nad Odrou-Albrechtičky-Ostrava-státní hranice Polské republiky byla rovněž obsahem směrné části ÚPN VÚC Ostravské aglomerace, schváleného vládou České republiky v roce 1994 a směrné části a ve směrné části ÚPN VÚC Olomoucké aglomerace z roku 1997. Trasa Dunaj-Odra-Labe je rovněž uvedena v Evropské dohodě o hlavních vnitrozemských cestách mezinárodního významu, která vstoupila v platnost v roce 1997 a součástí českého právního řádu se stala sdělením Ministerstva zahraničních věcí č. 163/1999 Sb. Na základě rozporového řízení mezi dotčenými orgány státní správy bylo dohodnuto, že v ÚPN VÚC Beskydy je zahrnuta upravená trasa vodní cesty jako územní ochrana koridoru, který částečně zasahuje do CHKO Poodří. Schválení územní ochrany koridoru vodní cesty Dunaj-Odra-Labe v ÚPN VÚC Beskydy nepředurčuje udělení výjimky podle § 43 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody ve znění pozdějších předpisů, ke vstupu do území CHKO. Kromě toho na podkladě rozporových jednání bylo uloženo ministrům dopravy a spojů a ministru životního prostředí ve spolupráci s ministrem pro místní rozvoj, prověřit v rámci aktualizace technického řešení vodní cesty Dunaj-Odra-Labe možnosti minimalizace a případně eliminace dopadu trasy na CHKO Poodří.

    e) Námitky č. 15, 20/2
    Výstavba nádrže Spálov nepřichází v úvahu v návrhovém období do roku 2015. Ve smyslu Směrného vodohospodářského plánu jde v návrhovém období ÚPN VÚC Beskydy pouze o územní ochranu, která má zamezit jinému využití území, jež by znemožnilo případnou realizaci nádrže ve výhledu.